Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Atatürk Türkiyesi’ni değiştirmeyi çalışanlar ateşle oynuyor’

‘Atatürk Türkiyesi’ni değiştirmeyi çalışanlar ateşle oynuyor’
04 Mart 2015 - 0:04

Genel

Atatürkçü Düşünce Derneği  Balıkesir Şubesi yazılı bir açıklama yaparak 3 Mart 1924 tarihinin Türk aydınlanma hareketinin başlangıçı olduğunu belirtti.
“Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından sonra devletin yeniden yapılanması gerekiyordu. Yönetim, eğitim ve hukuk alanlarda Türk aydınlanmasının başlangıcı sayılacak bu yasaları, Tekke ve Zaviyelerin kapatılması, Medeni Kanunun kabulü, Harf Devrimi, Halkevlerinin açılması, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumunun kurulması, Kadınlara Seçme Seçilme Hakkının verilmesi izledi.” ifadelerinin yer aldığı açıklamada 3 Mart 1924”ün halifeliğin kaldırılması, tekke ve zaviyelerin kapatılması ve eğitim ve öğrenimin birleştirilmesi yasalarının kabul edilmesinin Türk aydınlanma hareketinin başlangıcı olduğu belirtildi. Bu yasalarla aklın ve bilimin esas alındığı demokratik ve laik toplum düzeninin oluşturulması yolunda en önemli adımın atıldığı vurgulandı.
ADD Balıkesir Şubesi’nin yaptığı açıklamada Atatürk’ün öngörüleriyle eğitim ve kültür alanında yapılan devrimlerle, evrensel değerleri benimsemiş, aklı ve bilimi temel hareket noktası olarak alan, Türk Ulusuna bağlı, Cumhuriyetin temel niteliklerini benimsemiş ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmiş çağdaş bir yurttaş ve çağdaş bir toplum amaçlandığı ancak bugün eğitimin milli ve laik özelliğini önemli ölçüde kaybettiği ve ulusal birliğin büyük yara aldığı belirtildi.
ADD Balıkesir Şubesi yasaların 91. yılında Atatürk Türkiyesi’nin yörüngesini tasarlayanların ateşle oynadıklarını bilmelerini istediklerini duyurdu. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.