Balıkesir Merhaba Gazetesi

ATATÜRK’E BORÇLUSUNUZ

ATATÜRK’E BORÇLUSUNUZ
16 Ekim 2014 - 0:25

Genel

Meslek odaları ve bazı sivil toplum kuruluşları, son günlerde yaşanan iç kargaşalarda meydana gelen ölümler, Türk Bayrağına ve Atatürk heykellerine yapılan saldırılar üzerine sağduyu çağrısında bulundu.

Sivil toplum kuruluşları, Türk Bayrağı ve Atatürk heykellerine saldıranlara şöyle seslendi: “Bu saldırıları yapanlar asla unutmasınlar ki; bugüne kadar huzur içinde yaşamalarını bu ülkeyi kuran Mustafa Kemal Atatürk’e borçludurlar. Bunu anlamak için çok uzağa değil, Irak, Suriye, Libya ve Mısır’a bakmaları yeterli olacaktır.”

Ortadoğu’da son günlerde meydana gelen savaşlar, Kobani’deki çatışmalar sonrasında ülkemizde de  meydana gelen gerginlikler sırasında ölümlerin olması, Türk Bayrağına ve Atatürk heykellerine saldırılarda bulunulması  sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi. Balıkesir Tabip Odası, Eczacı Odası, Diş Hekimleri Odası, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Balıkesir Barosu yöneticileri, Tabip Odası binasında ortak bir basın açıklaması ile yaşananlara tepki göstererek ‘sağduyu’ çağrısında bulundu. Tabip Odası Başkanı Fikret Şahin tarafından okunan basın bildirisinde, Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınanlara sahip çıkılmasının bir insanlık borcu olduğuna da dikkat çekildi. Açıklamada, “Son zamanlarda sınırlarımız dışında Suriye topraklarında yaşanılan çatışmalar gerekçe gösterilerek, ülkemizde yaşanan şiddet olaylarında vatandaşlarımız yaşamını yitirmiş, güvenlik kuvvetlerimiz şehit olmuş ve yaralanmıştır. Başta okullar, sağlık merkezleri olmak üzere, kamu binaları halk otobüsleri ve halkın vergileriyle alınan kamu mallarına zarar verilmiş, halkımızın Sağlık ve Eğitim hakkı engellenmiştir. Bunların da ötesinde ülkemizin ortak değeri olan Bayrağımıza ve Mustafa Kemal Atatürk’e haince saldırıda bulunulmuştur.    Bu saldırıları yapanlar asla unutmasınlar ki; bugüne kadar huzur içinde yaşamalarını bu ülkeyi kuran Mustafa Kemal Atatürk’e borçludurlar. Bunu anlamak için çok uzağa değil, Irak, Suriye, Libya ve Mısır’a bakmaları yeterli olacaktır” denildi.

ÜLKEMİZDE HUZURU BOZMAK İSTİYORLAR

Yapılanların ülkemizin barış ve huzur ortamını bozmaya yönelik olduğunun da vurgulandığı açıklamada, “Bu saldırıları yapanları, IŞİD ve PKK gibi terör örgütlerini şiddet ve nefretle kınıyoruz, herkesi ülkemizin barış ve huzur ortamını korumaya yönelik Sorumlu ve sağduyulu davranmaya davet ediyoruz. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün engin öngörüsü ile ortaya koymuş olduğu ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ ilkesine tekrar dönülmesini şiddetle tavsiye ediyoruz. Halkımızı bugün her günden daha fazla sağduyulu davranmaya davet ediyor, insan yaşamından daha önemli hiçbir şey olmadığını bir kez daha hatırlatıyoruz. Olaylarda hayatını kaybedenlere Allah’tan Rahmet, yakınlarına Başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileğiyle hem ülkemizdeki hem de ülkemiz dışındaki şiddet ve terörün bir an önce durmasını temenni ediyoruz” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.