Balıkesir Merhaba Gazetesi

Avrupa Parlamentosu tek kullanımlık plastikleri yasakladı

Avrupa Parlamentosu tek kullanımlık plastikleri yasakladı
Ender Gökmen
Ender Gökmen( [email protected] )
9
12 Nisan 2019 - 8:00

Strazburg’da yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda deniz kirliliğine neden olan tabak, çatal, bıçak ve pipet gibi tek kullanımlık plastik ürünleri 2021’den itibaren yasaklayan karar onaylandı.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin, 2029 yılına kadar plastik şişelerin yüzde 90’ını toplama, 2025 yılına kadar tek kullanımlık plastik şişelerin yüzde 25’ini, 2030’a kadar da yüzde 30’unu geri dönüştürmek zorunda olduğu belirtilen kararda, AB ülkelerinin sigara filtrelerini üretenlerin, ürünlerinin atık ve temizlik maliyetlerini karşılamaya katkı sağlayacağı vurgulandı.
Parlamento üyelerinden Belçikalı MEP Frédérique Ries, “Tek kullanımlık plastiklere karşı en iddialı mevzuatı kabul ettik. Konsey ile yapılacak müzakerelerde seyri devam ettirmek bize kalmıştır. Deniz çevresini korumak ve plastikle ilgili çevresel zararların maliyetlerini azaltmak için bu şarttır. Avrupa’da çevre kirliliğinin yaratacağı zararın 2030 yılına kadar 22 milyar Euro olacağı tahmin ediliyor.” şeklinde konuştu.

Yılda 26 milyon ton plastik çöp

Avrupa Komisyonu’nun verdiği bilgilere göre, AB sınırları içinde yılda yaklaşık 26 milyon ton plastik çöp üretiliyor. Uygun şekilde çöpe atılmayan plastik ürünlerin büyük bölümü denize karışıyor. ABD’li bilim dergisi Science’da yer alan bir habere göre, yılda yaklaşık 8 milyon ton plastik çöpü denize atılıyor. AB Komisyonu’na göre, denizlerdeki çöpün yüzde 85’ini plastik maddeler oluşturuyor. Bunların yarısını tek kullanımlık plastik ürünlerden, dörtte biri ise balıkçıların kullandığı malzemelerden kaynaklanıyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.