Dünyadan Haberler

Avrupa’da Sahipsiz Hayvanlara Sıkı Yasal Düzenlemelerle Sokaklar Temiz

Avrupa ülkelerinde sahipsiz hayvanların kontrol altına alınması ve yerleşim yerlerinde sokak hayvanlarına rastlanmaması için sıkı yasal düzenlemeler uygulanıyor.

Avrupa’da Sahipsiz Hayvanlara Sıkı Yasal Düzenlemelerle Sokaklar Temiz

Avrupa ülkelerinde sahipsiz hayvanların kontrol altına alınması ve yerleşim yerlerinde sokak hayvanlarına rastlanmaması için sıkı yasal düzenlemeler uygulanıyor.

Avrupa genelinde sahipsiz hayvanlar, ilgili yasalar çerçevesinde barınaklara toplanarak kısırlaştırılıyor ve zorunlu çip kullanımı ile kayıt altına alınıyor. Evcil hayvan sahiplerine yönelik eğitim programları ve caydırıcı cezalar da bu süreci destekliyor.

Avrupada Sahipsiz Hayvanlara Siki Yasal Duzenlemelerle Sokaklar Temiz 1

Ülkelerden Örnekler

Belçika: Sahipsiz hayvanların barınaklara götürülmesi, çip zorunluluğu ve cezai yaptırımlar ön planda. 14 Ağustos 1986 tarihli kanuna göre, evcil hayvanını terk edenlere 1 aydan 3 aya kadar hapis ve 52 avrodan 2 bin avroya kadar para cezası uygulanıyor. Tekrar eden suçlarda cezalar katlanıyor.

Almanya: Köpek sahipleri yılda 400 milyon avro vergi ödüyor. Barınaklara getirilen hayvanlar, çip kontrolünden geçiriliyor ve sahibi bulunamayan hayvanlar 6 ay barınakta tutuluyor. Hayvanlar ağır hastalık olmadığı sürece uyutulmuyor.

Avrupada Sahipsiz Hayvanlara Siki Yasal Duzenlemelerle Sokaklar Temiz 2

İspanya: Her yıl 200 binden fazla hayvan terk edilmesine rağmen, sokaklarda sahipsiz hayvan görülmüyor. Hayvanlarını sokağa terk edenlere 45 bin avroya kadar para cezası ve 18 aya kadar hapis cezası veriliyor. Sağlık nedenleri dışında hayvanların uyutulması yasak.

Fransa: 80 milyon evcil hayvanın bulunduğu ülkede, her yıl 100 bin kadar hayvan sokağa terk ediliyor. Evcil hayvanlarını terk edenlere 3 yıl hapis ve 45 bin avro para cezası uygulanıyor. Barınaklardaki hayvanların çoğu sahiplendirilmeye çalışılıyor, yer bulunamadığında uyutuluyor.

Avrupada Sahipsiz Hayvanlara Siki Yasal Duzenlemelerle Sokaklar Temiz 3

İngiltere: Sahipsiz köpekler bir hafta boyunca sahipleri tespit edilmeye çalışılıyor. Sahibi bulunamayan ya da sahiplenilmeyen hayvanlar uyutuluyor. Günlük ortalama 21 köpek uyutuluyor. Mikroçip zorunluluğu bulunuyor.

Yunanistan: 2021’de çıkarılan yasa gereği, sahipsiz hayvanlar belediyeler tarafından toplanıyor, kısırlaştırılıyor ve çip takılıyor. Üç ay barınakta sahiplendirilmeyi bekleyen hayvanlar, daha sonra doğal alanlarına bırakılıyor.

İtalya: Sahipsiz hayvanlar veteriner kontrolünden geçirilerek çip takılıyor ve barınaklara yerleştiriliyor. Yeniden sahiplendirilmeyen hayvanlar barınaklarda bakılıyor. Hayvanlara kötü muamelede bulunanlara 3 aydan 18 aya kadar hapis cezası veriliyor.

İsviçre: Hayvan hakları anayasal güvence altında. Mikroçip zorunluluğu var ve sahipsiz hayvanlar barınaklara götürülüyor. Sahibi bulunamayan hayvanlar sahiplendiriliyor, uyutulma yöntemine sadece aşırı saldırgan ve hasta hayvanlar için başvuruluyor.

Avrupada Sahipsiz Hayvanlara Siki Yasal Duzenlemelerle Sokaklar Temiz 4

İsveç: 1908 yılından beri köpeklere çip takılıyor ve barınaklarda kayıt altına alınıyor. Hastalıktan acı çeken ya da insanlara zarar veren köpekler belediyelerin izniyle uyutuluyor.

Doğu Avrupa: Polonya ve Estonya gibi ülkelerde sahipsiz hayvanlar belediyeler tarafından toplanıyor, kısırlaştırılıyor ve çip takılıyor. Uyutulma işlemi sıkı şartlar altında yapılıyor. Letonya’da 14 gün boyunca sahibi bulunamayan hayvanlar uyutulabiliyor.

 

Avrupa’da sahipsiz hayvanların kontrol altına alınması için yasal düzenlemeler, barınaklar, çip zorunluluğu ve caydırıcı cezalar etkin bir şekilde uygulanıyor. Her ülke kendi çözümlerini geliştirerek bu sorunu yönetiyor. Bu yaklaşımlar, sahipsiz hayvanların sokaklarda halka tehdit oluşturmaması ve popülasyonlarının kontrol altında tutulması açısından örnek teşkil ediyor.

Netanyahu “45 kişi öldü, trajik bir hata”

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu