Balıkesir Merhaba Gazetesi

Avukatlar bilgiye ulaşamıyor

Avukatlar bilgiye ulaşamıyor
06 Mayıs 2015 - 1:35

Genel

Avukatlar, UYAP sisteminde butona izin alarak basıyorlardı, şimdi buton da kaldırıldı, avukatların Sosyal Güvenlik Bilgilerine ulaşması engellendi. Balıkesir Barosu ve baro üyesi avukatlar uygulamaya tepkili.

Yargının bir ayağı olan savunma, yeni sorunlar yaşıyor. Son olarak avukatlar, Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden vekâletini aldığı davanın dosyasına yargıç izni ile bakabiliyorken, UYAP’ta avukat portalındaki buton da kaldırıldı. Bununla birlikte UYAP’ta avukat portalından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yasasının 35. maddesindeki değişiklikle SGK sorgulama sistemi de kaldırıldı. Bu uygulamalar üzerine Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Adalet Bakanlığı’na bir yazı yazdı. Feyzioğlu, Adalet Bakanlığı’na yazdığı iki ayrı yazıda bu uygulanmaların 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 46/2. maddesinde belirtilen “Avukat veya stajyer, vekaletname olmaksızın dava ve takip dosyalarını inceleyebilir” hükmüne, 6100 sayılı Hukuk Muhakemesi Kanununun 445/2. maddesindeki “Elektronik ortamda, güvenli elektronik imza kullanılarak dava açılabilir, harç ve avans ödenebilir, dava dosyaları incelenebilir” hükmüne aykırı olduğunu belirtti. Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, Adalet Bakanlığı’na yazdığı 21 Nisan 2015 tarih ve 4516 sayılı yazısında “mevzuatın açık hükmüne rağmen keyfi bir uygulama ile karşı karşıya kaldıklarını” ifade ederek, UYAP Avukat Portalının mevzuata uygun hale getirilmesini talep ettiklerini bildirdi.

Metin Feyzioğlu, UYAP içerisindeki Avukatlık Portalı’ndan avukatların SGK bilgilerini sorgulamasının da engellendiğini, bunun da 1136 sayılı Avukatlık Kanunun 2. maddesi 3. fıkrasına aykırı olduğunu vurguladı.

BALIKESİR BAROSU NE DİYOR

Baro Başkanı Yaşar Meyvacı, son uygulamalarla ilgili eleştirilerini dile getirirken, yargının ve avukatların yaşadığı sorunlara yıllardır dikkat çekmeye çalıştıklarını belirtti. Meyvacı, “Adli yıl açılışlarında, avukatlar gününde, çeşitli vesilelerle yargının sorunlarına dikkat çekiyoruz. Yaşanabilir bir ülke için, hukuk devletinin oluşması için mücadele ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir hukuk devleti olmasını istiyoruz. Hukukun gereğini yapmaya çalışıyoruz, ama hala demokrasinin uygulanmasında, bilgiye ulaşmada sorunlar var” dedi.

Yargıç izni ile UYAP sisteminde dosyalara bakabildiklerini, ama bunun için vekalet alınması gerektiğini belirten Meyvacı, “Vekalet almadan UYAP’tan yararlanamıyoruz. Davayı alabilmek için dosyayı incelememiz lazım. Dosyaya bakmazsak davayı alıp almamakta karar veremiyoruz. Vatandaşın anlatımı yeterli olmaz. Her vekalet aldığımızda ise vergi de uygulanıyor. SGK bilgilerine artık ulaşamıyoruz” dedi. Baro Başkanı Yaşar Meyvacı, “Bütün samimiyetimizle hukukun gereğini yapmaya, hukuk devletinin oluşmasına çalışıyoruz. Takdir halkın” diye konuştu.

BU BİR SİYASAL TAVRIN UZANTISI

Baro üyesi avukatlardan Ayşe Özkan da, konuyla ilgili düşüncesini sorduğumuzda, “Bu uygulamalar aslında bir siyasi tavır” diye konuştu.

Avukat Ayşe Özkan, “Avukatların dava dosyalarını fiilen bakma hakkı var, dosyalara arşivden bakabiliyoruz, fakat dava dosyası başka bir ildeyse oraya gitmemiz gerekiyor bu da ayrı bir sorun oluyordu. Kaldı ki dosyalara bakarken bir gizlilik kararı olmasa bile bazı zorluklar çıkartılabiliyor.

Yargıçtan izin alarak UYAP üzerinde dosyalara bakabiliyoruz, fakat bu uygulama da bazı sıkıntılara sebep oluyor. Son olarak UYAP üzerindeki dava dosyaları butonunun kaldırılmış olması da Anayasa’ya ve yasalara aykırı. Bu uygulamalar, savunma hakkına, bilgiye ulaşma hakkına aykırı. Bu uygulamalarla yargı pahalılaşıyor, yavaşlıyor, vatandaşın adil yargılanma hakkı engelleniyor” dedi.

cemil yurtman

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.