Balıkesir Merhaba Gazetesi

SAYGI

SAYGI
05 Aralık 2014 - 0:06

Genel

 MERHABA BUGÜN ZÜHTÜ ÖZKARDAŞLAR LİSESİ’NDEYDİ

 

EN İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ KURAL SAYGI

Saygı duymak insanca yaşamak için toplumlarda uyulması gereken kurallardan biri. İnsan olmanın erdemlerinden sadece biri. Saygı olmaz ise insanlar arasında empati gelişmez. Birbirine saygı göstermeyen toplumlarda kopukluklar meydana gelir. Bizi biz yapan özelliklerin başında saygı gelmektedir. Yaşadığımız ortamlarda bir arada olmak, huzur içinde yaşamak ve birlik olmamız için saygı kesinlikle olmalıdır.

Zühtü Özkardaşlar Lisesi’ndeydik. 9/D sınıfıyla saygı üzerine sohbet ettik. Çocukların gözlerindeki ışık, birbirlerine ve öğretmenlerine olan saygıları bizleri de heyecanlandırdı.

 

SADETTİN DENİZ: Saygı toplumda ihtiyaç duyulması gereken en önemli kuraldır. Büyüğümüze olsun küçüğümüze olsun saygı gösterirsek bu bizi insanların gözünde yüksek tutar ve hoşgörülü bir insan yapar.

AYDIN BERKE ÖZDAL: Saygı hem toplumda olmalı ve her toplum bu kurala uymalı. Örnek; Annem bana marketten toz şeker istedi ve ben gidemeyeceğimi söyledim. Babam gitsin dedim ve babamı yorgun halde markete gönderdim. Babama karşı saygısızlık yapmış oldum.

MERT KÖSE: Yolda gördüğümüz engelli arkadaşlara yardım edelim. Toplumda saygı çok önemlidir. Bizi biz yapar.

ENES GÜVEN: Saygı toplumda önemli bir kuraldır. Saygı olmazsa dünya denen bir şey olmaz. Saygılı insan her zaman başarılı olur.

HATİCE ORUÇ: Saygı olmasa arkadaşlığın anlamı kalmaz ama sevgi ve saygı olursa arkadaş ortamımız daha geniş olur. Bu yüzden sevmediğimiz kişilere daha sevgi ve saygılı olmalıyız. Başkalarının arkasından konuşmamalıyız. Arkadaşımızın gururuyla oynamış oluruz. Bu bizi rahatsız eder.

ASLI SÜHEYLA ALKAYA: Saygı insanlara ne kadar değer verdiğimizi gösterir. Büyüklerimize karşı saygılı olmalıyız. Mesela otobüste yaşlı bir teyzeye yer vermeliyiz ya da karşıdan karşıya geçen yaşlı bir amcanın koluna girip onu karşıya geçirmeliyiz. Saygılı bir insan toplum tarafından çok beğenilir.

ONUR YÖRÜK: Büyüklerimize saygı göstermeliyiz. Saygı insanı bir toplumda ön plana çıkarır. İnsanı değerli hissettirir. Bir büyüğümüze veya bir küçüğümüze saygı gösterirsek o kişiyi mutlu ederiz. Herkesin düşüncelerine saygı göstermeliyiz. Saygı ve sevgiyi göstermeyi ben okulumuzda Zühtü Özkardaşlar’da öğrendim.

SUZAN ŞİMŞEK: Saygı insanlara toplumda gösterdiğimiz bir güzel davranış. Her insan saygılı olmalıdır. Davranışlarıyla, hareketleriyle, saygıyla küçüklerimize örnek olmalıyız.

ELİF HOŞAFCI: Bence iletişimiz en önemli öğesidir. Çünkü saygı olmadan çıkamaz en büyük dostluklar ortaya. İnsanlar büyüdükçe kaybetmekte saygıyı sevgiyi. Geçen seneye kadar fazla kazanamamış olduğum o saygıyı Zühtü Öz Kardaşlar Lisesi’nde edinmiş oldum.

VİLDAN ÇELİKTEN: Saygı olmazsa sevgi olmaz, sevgi olmazsa dostluk olmaz. Birbirimiz sevmek zorunda değiliz ama saygı duymak zorundayız. Sosyal ortam içinde arkadaşının yanında veya bir toplulukta küçük düşürücü, alaycı, aşağılayıcı tavır ve imalarda bulunulmamalıdır. Hata yaptığımızda özür dilemeliyiz. Başkalarının arkasından olumsuz yorum ve konuşmalar yapmamalıyız. İşin komik tarafı çoğumuz başkalarından saygı görmeyi bekleriz ama kendimize bile saygı göstermeyiz.

ÖMER CAMIŞKIRAN: Saygı toplumda uyulması gereken en önemli bir kuraldır. Bazıları bu kurala uymazlar, bazılarıda uyarlar. Bence saygılı olmak insanın dış görünüşünden belli olur ve en önemlisi saygı olmasaydı toplum çok kötü hale gelirdi. Ben birgün yolda giderken bizim yan komşumuzla biz küsmüştük. Ama o kişinin annesi çok yaşlıydı. O yaşlı teyze ormana giderdi hergün odun toplamaya. Ormanın başlangıcı tepelikti. Bende o yaşlı teyzeye yardım ettim ve çok mutlu oldum.

BARIŞCAN YORMAZ: Saygı heryerde bulunması gereken bir düşünce türüdür. Sokakta veya herhangi bir yerde her zaman ön planda bulunması gerekir. Örnek vericek olursak bir ilişkide bile saygı olmazsa ilişki devam etmez. Böyle bir durumda ilişki tek taraflı olur. Saygı olmazsa yaşam olmaz. Saygı bir yaşam türüdür. Karşılıklı olduğunda çok daha iyi yaşam tarzı olur. Saygı insanların arasındaki bilgi alışverişinin temelidir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.