Balıkesir Merhaba Gazetesi

AYAN, “NEREDE KALDI EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ”

AYAN, “NEREDE KALDI EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ”
30 Eylül 2020 - 15:14

AYAN, “NEREDE KALDI EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ”

 

DEVA Partisi Karesi İlçe Başkanı Onur Ayan eğitimde fırsat eşitliğine yönelik açıklamada bulundu.

DEVA Partisi Karesi İlçe Başkanı Onur Ayan eğitimde fırsat eşitliğine yönelik açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada eğitimde fırsat eşitliği kavramının tüm çocukların eşit koşullarda eğitim almasını sağlamak olduğunu söyleyen Karesi İlçe Başkanı Ayan,  “Doğan çocuk zenginde olsa fakirde, doğulu, batılı, kuzeyli, güneyli olsa da eşit koşullarda eğitim öğretim görmelidir. Peki Covid-19 pandemi sürecinde ülkemiz bu eşitliği sağladı mı yoksa çocuklarımız adaletsizliğe mi uğradı. Doğuda ki çocuklarımız zoom’u bırakın, EBA’ya bile bağlanamazken Batı’da da özel okullara ya da kurs merkezlerine giden çocukların eğitimleri devam ediyor nerede kaldı eğitim de fırsat eşitliği? ” dedi.

 

“EĞİTİM SİSTEMİ ADALETSİZ”

Eğitimde fırsat eşitliğine yönelik açıklamasında örneklendirmelerde bulunan DEVA Partisi Karesi İlçe Başkanı Onur Ayan,  “Şimdi sizlere bir soru sormak istiyorum: 2 çocuklu bir ailesiniz ve akşam yemeğinde sadece 1 köfte var. Bu köfteyi anne ve baba eşit şekilde 2 ye mi böler yoksa küçük olan çocuğu kayırıp büyük olan lokmayı ona mı verir? Ya da küçük anlamaz deyip büyük olan çocuğuna büyük lokmayı mi verir? Doğru olan anne ve babanın köfteyi eşit olarak 2 ye bölüp iki çocuğuna da köfte yedirmesidir. Peki bizim ülkemizde ki eğitim de sizce köftelerin lokmaları gibi tüm öğrencilere şu anda eşit mi dağıtılıyor? Eğitim sistemi zaten sürekli değişip bocalarken birde üzerine gelen pandemi şartları maalesef eğitim sistemini iyice içinden çıkılmaz adaletsiz bir duruma düşürmüştür.” diye konuştu.

 

 “KİMSE NE YAPACAĞINI BİLMİYOR”

Karesi İlçe Başkanı Onur Ayan açıklamasında şunları kaydetti:

“Şuan ki eğitim sistemi çocuklarımızı hem bölgesel hem de ekonomik olarak eşitsizliğe sürüklemektedir. Bakıyoruz Sayın Bakan her gün bir açıklama yapıyor. Tüm kademelerde okullarımız ve öğretmenlerimiz her koşulda Covid-19 tedbirlerini alarak eğitim ve öğretime hazırız diyor. Acaba bu söylediklerine kendileri ne kadar inanıyor? Hiçbir şekilde hazır olunmadığı geçtiğimiz 10 gün içinde çok net bir şekilde ortaya çıktı. Ne öğretmenler, ne idareciler ne yapacağını bilmiyor. Hiçbir şekilde uzaktan online şekilde eğitim yapılamayacak olan Resim, Müzik, Beden Eğitimi gibi uygulamalı dersler uzaktan öğrenim adı altında yapılmaya çalışılıyor.

 

DEVLET OKULLARI HAZIR DEĞİL

Okullara baktığımızda hiç bir devlet okulu hazır değil. Bırakın sınıfları bölüp öğrenci sayısını düşürmeyi, okullara gönderilen bir ödenek yokken bu okullar hijyeni  bile sağlayacak durumda değil. Kayda gelen öğrencilerden dezenfektan, ıslak mendil, temizlik ürünü vesaire istendiğinden haberiniz var mı? Sayın bakan siz neye hazırsınız? Bu pandemi koşullarında okulları açamayacağınız aşikar. Açsanız sağlık önlemlerini alamayacağınız aşikar. Durum ortada. Geçenlerde bir açıklama yapıyorsunuz biz okulları açarız isteyen gönderir isteyen uzaktan eğitime devam eder, devam mecburiyeti olmayacak diyorsunuz. Hiç böyle şey olur mu? Sorumluluklarınızı velilere atıp bu durumdan sıyrılamazsınız.

 

HER YERDE EŞİT EĞİTİM HAKTIR

Biran önce gerekli tedbirleri alıp okulları söylediğiniz gibi açmak durumundasınız. Yoksa bu ülkenin gençleri ve çocuklarını gelecekte kocaman bir belirsizliğe sürüklemiş olacaksınız ki bunun ülkemizin geleceği adına vebali çok büyük olur. Eğitimde fırsat eşitliğini unutmadan, yurdumun her bir köşesinde yaşayan gençlerimizin ve çocuklarımızın eşit eğitim öğretim hakkı ile  okullarına kavuşması bir haktır. Bu eğitim öğretim hakkından çocuklarımızı, uzaktan öğrenim söylemiyle mahrum bırakamazsınız. Eğer eğitim uzaktan oluyorsa bunca öğretmene ve okula neden ihtiyaç var? Kapatın okulları bundan sonra. Eğitimi de uzaktan yapıverin gitsin.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.