Balıkesir Merhaba Gazetesi

Aydın Efeler 1.Ulusal Muzaffer İzgü Tiyatro Festivali

Aydın Efeler 1.Ulusal Muzaffer İzgü Tiyatro Festivali
Cahit Can Tekin
Cahit Can Tekin( [email protected] )
6
16 Mart 2019 - 8:01

Tiyatro hayatında yeni bir festival doğdu. Kıyı Ege ve Ege Tiyatroları bulundukları bölgelerde tiyatro festivalleri organize ederek bu geleneği Türkiyede yaymaya çalışıyor.

Bunlardan en son olanı ise Aydın Efeler Belediye Tiyatrosunun organize etmiş olduğu Efeler Belediyesi destekli Muzaffer İzgü Tiyatro Festivali idi. Egede’ki bir çok tiyatro festivaline katılım sağlayan biri olarak Bu festivale de katıldım. Festival Kapsamında Balikesir’i temsilen Balıkesir Sanat Merkezi Oyuncuları olarak çocuk oyunumuzla renk kattık ve kırsalda yaşayan çocuklarımızla da buluşarak kırsalda da Tiyatronun yayılmasına vesile olduk. Festivalin 1.si duzenlenmesine rağmen tiyatro dolu bir program göze çarpıyor. 7 den 70’e herkes için tiyatro oyunları ile Aydın halkı tiyatroya doyuyor. Bir Tiyatro oyuncusu olarak farklı şehirlerdeki festivallere katılarak gözlemlerde bulunuyorum. Aydın’da gördüğüm şey şehrin farklı noktalarında iyi tiyatro salonlarına sahip olması.. Festivalde uzun soluklu kaldığımız için tabi ki bir çok oyunu izleme fırsatımız da oluyor.. Festivalde göze çarpan oyunları sizlerle paylaşayım. Ev sahibi Efeler Belediye Tiyatrosunun oynamış olduğu “Yine Başladılar Şarkılarına” oyunu gerçekten seyircinin tüylerini diken diken ediyor. Kalabalık kadrolu bir oyunda, oyuncuların performanslarına eşlik eden Koronun uyumu gerçekten çok iyi. Dekor ve Yönetmenlik anlamında oyun tam not alıyor. Bir diğer oyun ise Maltepe Belediye Tiyatrosunun sergilediği “Memurin Fasli” isimli oyun.. Bu oyun Türkiyede’ki Bürokrasi gerçeğini ve memurun yaşadığı durumları mizahi bir dille anlatmasıyla seyirci de yüz gülümsetiyor. Yine Milasdan Festivale katılan Karya Tiyatro Atölyesinin sergilemiş olduğu “Çelebi”q Festival boyunca ve Fuaye sohbetlerinde tiyatrocular arasında en çok konuşulan oyunlardan biri…

Festivali tiyatro yaşamına kazandıran, Efeler Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Arkın Selek ve ekibine ve kıymetli başkan Mesut Özakçan’a sanata verdiği büyük destek için alkış gönderiyoruz. Daim olsun..

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.