Balıkesir Merhaba Gazetesi

AYDINLIOĞLU MKYK’DA

AYDINLIOĞLU MKYK’DA
14 Eylül 2015 - 0:20

Genel

Kongre sonrasında Milletvekili Ali Aydınlıoğlu.B.MERHABA’ya konuştu.Bana göre 7 haziran bitmedi’dedi.

Ali Aydınlıoğlu (MKYK) Merkez Karar Yürütme Kurulunda. Üç dönemdir Sema Kırcı’nın yürüttüğü MKYK Üyeliğini Bu dönem Ali Aydınlıoğlu yürütecek.

Merkez Disiplin Kurulu ve Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu için aday listeleri belirlendi. AK Parti MKYK listesine 31 yeni isim girdi.

 EN ÜST DÜZEYDE GÖREV

AK Parti Milletvekili Ali Aydınlıoğlu 5’nci Olağan Kongre sonrasında B.MERHABA’ya şöyle konuştu ‘Kongre heyecanlıydı. Salon hınca hınç doluydu ve Başbakanımızın gelişi ile birlikte heyecan daha da arttı. AK Parti her zaman olduğu gibi yine tek yumruk oldu. Olağan bir kongreyi gerçekleştirmiş olduk. Kongreye Tek liste ile gidildi ve salon sıcak olmasına rağmen vatandaşlarımız konuşmaları dikkatle dinlediler.

Hem içerisi hem de dışarıdan takip edildi. Genel Başkan seçimi yapıldı. Daha sonra Disiplin ve hakem kurulu seçimlerine geçildi. Oylar şuanda sayılıyor(saat 18.15Cumartesi)Çok şükür Balıkesir’imiz temsilde yine en üst düzeyde temsil ediliyor. MKYK Üyeliğini üç dönemdir yürüten Milletvekilimiz Sema Kırcı vardı. Bu dönem ben yer aldım. ‘dedi. Aydınlıoğlu, ‘Genel başkanımız ve  Genel Merkezimizin teveccühü ile Balıkesirliler ’in hepsi geldi ve tebrik ettiler. İl Başkanımız, Kadın Kollarımız İlçe başkanlarımız. Belediye Başkanlarımız. Burada hepsi ile görüştük. Temsil yetkisi En üst düzeyde verilen bu görevi arkadaşlarımızla birlikte layıkıyla kullanırız Allah’ın izni ile. Büyüklerimize bu göreve layık gördükleri için teşekkür ediyor hem sizlere hem de Balıkesir’e sevgi saygılarımı sunuyorum’ dedi.

AYDINLIOĞLU ‘BANA GÖRE 7 HAZİRAN BİTMEDİ’

AYDINLIOĞLU ‘Bana göre 7 Haziran seçimleri hala bitmedi.1 Kasımda bunu göreceğiz. Seçimleri hayırlısı ile tek başına iktidar olarak bitireceğiz. Burada da aynı konu(Ankara )zikredildi. Özellikle çok az oy farkları ile bir iki milletvekili kaybettiğimiz iller var. Bu sayılar toplandığında 90 bin oy ediyor ve partimiz 90 bin oy alırsa 20 Milletvekili daha kazanıyoruz.’ diyerek seçimlerin önemine dikkat çekti. Listelerde değişiklik olur mu? şeklindeki sorumuza şöyle yanıt verdi:’ Listelerde yanlış ya da zayıf kalan isimler varsa bu süreçte bunlar gözden geçirilecek.18 Ağustosta tekrar listeler ilan edilecek. Kaybettiğimiz iktidarda yeter sayısı olan 276’nın üzerine rahatlıkla ulaşacağımızı ümit ediyorum.

AYDINLIOĞLU ‘31 KİŞİ MKYK’DA DEĞİŞTİ. YENİ BİR SOLUK VE HEYECANLA BU KAYBI TELAFİ EDECEĞİZ. ZATEN BİZ GEZDİĞİMİZ YERLERDE DE BUNU GÖRDÜK. ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLISI OLSUN.’

AK Parti Aday listesinde isimler değişir mi sorumuza Aydınlıoğlu şu yanıtı verdi; Listelerin korunacağı yönünde görüşler alıyoruz. Ama değişmesi gereken yerlerde olursa değişecek tabi ki buda normal ve olağandır. Ama çok değişiklik olmayacağı kanaatindeyim. Ona da Genel Merkezimiz karar verecek tabi ki Hayırlısı olsun .

KONGREDEN NOTLAR

*AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresine, 29 ülkeden 300’e yakın davetli katıldı. Kongreye yaklaşık 40 bin kişi katılım gösterdi.

*AK Parti’de yapılan tüzük değişikliğiyle 2 yeni genel başkan yardımcılığı kuruldu, Siyasi Erdem ve Etik Kurulu oluşturuldu.

*25. Dönem milletvekilliği süresinin kısa olması nedeniyle 3 dönem kuralına bazı istisnalar getirildi. Kongrede, Tüzük Değişikliği Komisyonunca hazırlanan parti tüzüğünün bazı maddelerine ilişkin değişiklik teklifi, yapılan oylamayla kabul edildi.

*Bazı genel başkan yardımcılıklarının sorumluluk kapsamı yeniden belirlendi ve insan haklarından sorumlu genel başkan yardımcılığı ile çevre, şehir ve kültürden sorumlu genel başkan yardımcılığı oluşturuldu.

*Tüzüğe, “Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulları ve Siyasi Erdem ve Etik Kurulu” şeklinde değiştirildi ve tüzüğe kurulun oluşumu, çalışma usul ve esaslarına ilişkin düzenlemelerde eklendi.

3 DÖNEM KURALI

*Parti tüzüğüne 3 dönem kuralına ilişkin geçici maddeler konuldu. Buna göre, 25. Dönem’de seçilmiş milletvekilleri için, bu dönem, AK Parti listelerinden aday gösterilip seçilen milletvekillerinin, kesintisiz en fazla 3 dönem aynı görevi yürütebileceğini düzenleyen tüzüğün 132. maddesinin uygulanması bakımından hesaba katılmayacak.

** 26. Dönem ve sonraki dönemler bakımından söz konusu düzenleme yeniden işletilecek. Değişiklik teklifinin gerekçesinde, seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi nedeniyle 25. Dönem milletvekillerinin bir yasama yılını dahi tamamlayamadığı belirtildi.

*Tüzükte öngörülen düzenlemenin 4 yıllık yasama süresince 3 kez ara vermeden görev yapanların yeniden aday olamamasına yönelik olduğu anlatılan gerekçede, 25. Dönem’in hesaba katılmasının hakkaniyete uygun olmayacağı ifade edildi.

 7 Haziran’da 25. Dönem milletvekili seçilen ve 1 Kasım seçimi için yeniden aday olacaklar açısından 3 dönem kuralında 25. Dönem hesaba katılmayacak.

 

AK PARTİ GENEL BAŞKANLIĞINA, BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU, BİN 353 OYUN TAMAMINI ALARAK YENİDEN SEÇİLDİ.

‘AK Parti’nin, Ankara Arena Spor Salonu’nda yapılan 5. Olağan Büyük Kongresi’nde genel başkanlık için yapılan seçim geçtiğimiz Cumartesi günü sonuçlandı. Kongre Divan Başkanı Bekir Bozdağ, seçim sonuçlarına göre kayıtlı bin 445 delegeden bin 360’ının oy kullandığını, bin 353 oyun geçerli, 7 oyun geçersiz sayıldığını bildirdi. Bozdağ, Başbakan ve Konya Milletvekili Davutoğlu’nun, bin 353 oyla, geçerli oyların tamamını alarak yeniden genel başkanlığa seçildiğini duyurdu.’

MKYK LİSTESİNDE 31 YENİ İSİM

AK Parti’nin 5.Olağan Büyük Kongresi’nde. MKYK’da 31 isim belirlendi. İsimler şöyle; Ali Aydınlıoğlu, Galip Ensarioğlu, Fatih Şahin, Alev Dedegil, Ayhan Sefer Üstün, Ayşenur Bahçekapılı, Aziz Babuşçu, Berat Albayrak, Binali Yıldırım, Burhan Kuzu, Cemil Çiçek, Efkan Ala, Faruk Çelik, , Fatma Betül Sayan Kaya, Mehmet Mehdi Eker, Mehmet Babaoğlu, Mehmet Doğan Kubat, Mehmet Erdem, Mehmet Özhaseki, Metin Doğan, Mustafa Ataş, Naci Ağbal, Nurettin Canikli, Ravza Kavakçı Kan, Recep Akdağ, Selçuk Özdağ, Selçuk Öztürk, Vedat Demiröz, Yalçın Akdoğan, Yaşar Karayel, Zeki Aygün oldu.

KIRCI LİSTE DIŞI AYDINLIOĞLU LİSTEDE

MKYK listesinde yer alamayan isimler arasında, Sema Kırcı, Abdülkadir Aksu, Ahmet Demircan, Ali Babacan, Beşir Atalay, Betül Birer, Bülent Arınç, Ekrem Erdem, Emine Çift, Fazilet Dağcı Çığlık, Haluk İpek, Hasibe Özlem Çepni, Hüseyin Çelik, Hüseyin Tanrıverdi, Lale Ersoy, Mazhar Bağlı, Mehmet Akın, Mehmet Şimşek, Mustafa Akış, Necla Hattapoğlu, Nureddin Nebati, Ömer Bolat, Osman Can, Reha Denemeç, Sadullah Ergin, Salih Kapusuz, Şuay Alpay, Tülay Kaynarca, Yasin Aktay, Zelkif Kazdal, Zeynep Karahan Uslu bulunuyor. MKYK’da yerini koruyan isimler ise şöyle;  Abdülhamit Gül, Asuman Erdoğan, Bekir Bozdağ, Bülent Gedikli, Çiğdem Karaaslan, Edibe Sözen, Hamza Dağ, Hayati Yazıcı, Mehmet Ali Şahin, Mehmet Müezzinoğlu, Mehmet Muş, Mevlüt Çavuşoğlu, Mustafa Şentop, Nihat Zeybekci, Numan Kurtulmuş, Nükhet Hotar, Ömer Çelik, Öznur Çalık, Süleyman Soylu mevcut MKYK’daki yerlerini korudu.

Merkez Disiplin Kurulu asıl üyelikleri için İsmail Kahraman, Hakkı Köylü, Ali Özkaya, Fatih Metin, Gülay Samancı, Övünç Özkan, Zelkif Kazdal, Kerem Ali Sürekli, Mustafa Yeneroğlu, Serap Yahşi Yaşar ve Vedat Bilgin, yedek üyelikler için Nevin Korkmaz, Veysi Kaynak, Emin Haberdar, Faruk Özkader, Sabri Öztunç aday gösterildi.

Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu asıl üye adayları Ahmet İyimaya, Ali Yüksel Kavuştu ve Emrullah İşler, yedek üye adayları Figen Şaştım ve Celal Babayiğit oldu.

SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.