Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ayrım yapmayalım

Ayrım yapmayalım
20 Ocak 2015 - 0:03

Genel

Engelli bireylerimizi topluma kazandırmak ve hayatlarını kolaylaştırabilmek için inanın küçük büyük bütün bireylerin yapabileceği pek çok şey vardır. Örneğin çevre düzenlemelerinin engelli bireylere uygun şekilde yapılması, günlük yaşamımızda sürekli kullandığımız alışveriş merkezlerinin engelli bireylere uygun olarak dizayn edilmesi, trafik ışıklarına kurulan sesli düzeneklerin yaygınlaştırılması engelli bireylerimizin hayatlarını bir nebze de olsa kolaylaştıracaktır.

Geçtiğimiz günlerde bir projeyle Türkiye Görmezleri Eğitim ve Himaye Derneği Balıkesir Şubesini ziyaret eden Savaştepe Fatih Ortaokulu öğrencileriyle engelliler hakkında sohbet ettik. Amaçlarının engellileri topluma kazandırmak olduğunu söyleyen öğrenciler, projelere devan edeceklerini söylediler.

İSMAİL BÜLENT KABAK: Engellilere her konuda yardım etmeliyiz. Onları topluma kazandırmalıyız.  Dışlamamalıyız. Okulda ya da mahallemizde yaşayan engelli insanlara elimizden geldiğince yardım etmeliyiz.

İSMAİL KARA: Komşumuzun çocuğu engelli yürüyemiyor. Onunla elimden geldiğince ilgileniyorum. Oyunlar oynatıyor, kolluyorum. Engellilere yardım etmeliyiz ve onları topluma kazandırmalıyız.

CEMİL TÜRKER: Bizimde bir komşumuz var o da engelli. Gördüğüm zaman halini hatırını soruyor yardım etmeye çalışıyorum. Herkes benim gibi düşünmeli. Ve unutmamalı her insan engelli adayıdır.

NECATİ DOĞANER: Bizimde akrabamız var engelli. Yaşlı ve felç. Elimden geldiğince ona yardım etmeye çalışıyorum. İnsanlar birbirlerine saygı ve sevgi çerçevesinde yardımcı olsalar daha yaşanılası daha mutlu bir hayat sürerler.

EYÜP KURT: Bizim köyde de akrabamız engelli. Asabileşince kendine zarar vermemesi için elimizden geldiği kadar koruyoruz. İhtiyaçlarını karşılamasında yardımcı oluyoruz.

FATİH KOÇ: Benimde kuzenim var zihinsel özürlü. Bakkal ihtiyaçlarını karşılıyorum. İstediği bir şey olduğunda yardımcı oluyorum. Çiçekleri çok seviyor. Çiçekleri ekerken ona yardım etmeye çalışıyorum.

SAMİ SEVBEN: Mahallemizde komşumuz var zihinsel özürlü ve sigara bağımlısı. Bazen çok asabi olabiliyor. Bende elimden geldiğince ona yardımcı olmaya çalışıyorum. Sohbet ediyorum. Bence de toplumda ayrım yapılmamalı hepsi topluma kazandırılmalı.

SÜMEYRA UÇAR: Ben özürlü yerine engelli kelimesini kullanılmasını isterim. Ben engelli birini görünce yardım etmek için elimden geleni yapıyorum. Eğitim görürlerse yapamayacakları hiçbir şey yok. Yeter ki ellerinden tutulsun ve imkân verilsin. Ayrım yapılmamalı. Topluma kazandırılmaları için etkinlikler yapılmalı, eğitimler, kurslar verilmeli.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.