Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ayrım yapmayalım

Ayrım yapmayalım
04 Aralık 2014 - 0:12

Genel

Dünya Engelliler Günü’nde İlköğretim okulu öğrencilerine konferans veren Görme Engelliler Derneği Başkanı Salih Mehmet Aslan, engellilere normal insanlara davranıldığı gibi davranılmasını, ama kollanmasını istedi.

23 Nisan İlköğretim Okulu öğrencileri, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle bir etkinlik düzenlediler. Etkinlik kapsamında okula davet edilen Türkiye Görme Engelliler Derneği Balıkesir Şube Başkanı Salih Mehmet Aslan, öğrencilere bir konferans verdi.

Etkinlikte çocuklara engellilere nasıl davranmaları gerektiği üzerine bir çizgi film seyrettirildi. Filmin ardından Görme Engelliler Derneği Başkanı Aslan, 1 saate yakın görme engelliler ve yaşadıkları olumlu olumsuz olaylardan örnekler verdi. Aslan, “Bizler engelliyiz ama yapamayacağım hiçbir şey yok. Akıllı cep telefonu, tablet, bilgisayar kullanabiliyorum. Parmaklarımız bizim gözlerimiz. Görme engelli insanlara normal insanlara nasıl davranıyorsanız o şekilde davranabilirsiniz sıkıntı değil. Önemli olan onu kollayarak, önümdeki engellere dikkat etmesi yeterli.” Diye konuştu. Aslan, “Bana yeniden görmek ister misin? Diye sorsalar; hayır derim. Gözüm bir anda açılsa ben öğrendiğim bildiğim her şeyi yeniden öğrenmek zorunda olacağım” dedi.

Okul Müdürü Mustafa Demiral ise, öğrencilere engelliler gününün ortaya çıkışı ile ilgili bilgiler verdi. “Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunu olduğunu” vurgulayan Okul Müdürü Demiral, engellilerin normal bir hayat sürebilmesinin, ancak toplumsal duyarlılığın da artması ile mümkün olduğuna dikkat çekti.

Demiral, Görme Engelliler Derneği Salih Mehmet Aslan’ı davet ederek, engellilerin yaşadığı olayları paylaşmasını istediğini anlattı.

“BİZİM GÖZLERİMİZ ELLERİMİZ”

Görme Engelliler Derneği Başkanı Salih Mehmet Aslan, konuşmasında engellilere ayrım yapılmaması gerektiğini, topluma kazandırılması için gerekli özenin gösterilmesinin gerektiğini vurguladı. Aslan, sözlerine şöyle devam etti; “Engelliler için eğer yetkililer zamanında önlemler almazlarsa, çeşitli kazalar yaşanabilir. Sizler üzerinize düşen görevleri yaparsanız biz engelliler hiçbir sıkıntı yaşamayız. Farkındalık yaratsın diye bugün buradayız. Ben doğuştan görmüyorum. Ama görünüşümde görüyor gibi görünüyorum. Dışarıdan bakıldığımda fark edilmiyorum. Gözlerim sağlam görünüyor, ama görmüyorum. Bana gözlerini açtırsak, açılmasını ister misin diyorlar, ama ben istemiyorum. Gözüm bir anda açılsa ben öğrendiğim bildiğim her şeyi yeniden öğrenmek zorunda olacağım. Ben elimle dokunarak cisimleri öğreniyorum. Ama görmeye başlarsam yıllar sürer. Ben başarılarımın sırrını satranca bağlıyorum. Sizlerde satranç oynayın. Çünkü satranç beyni en çok çalıştıran oyundur. Bizler engelliyiz ama yapamayacağım hiçbir şey yok. Akıllı cep telefonu, tablet, bilgisayar kullanabiliyorum. Parmaklarımız bizim gözlerimiz. Görme engelli insanlara normal insanlara nasıl davranıyorsanız o şekilde davranabilirsiniz sıkıntı değil. Önemli olan onu kollayarak, önümdeki engellere dikkat etmesi yeterli.” Dedi.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Salih Mehmet Aslan, bir görme engelli olarak yaşadığı zorlukları, toplumun görme engellilere bakış açısını değerlendirdikten sonra soru cevap yaparak konferansa gelen öğrencileri bilgilendirdi. Aslan, öğrencilere teşekkür ederek toplumu ve gençleri engellilere karşı daha duyarlı olmaya davet etti.

Etkinliğin sonunda okulda eğitim gören görme engelli öğrencilere Okul Müdür tarafından hediyeler verildi. Başkanlarıyla kısa bir süre sohbet eden çocuklar, Aslan’a ve Müdürlerine teşekkür ettiler.

ÖZEL HABER: SEVDA KAYGISIZ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.