Yaşam TarzıGündemİlçe Haberleri
Trend

Ayvalık Adasındaki O Yer Gizemini Koruyor

Sırlarla Dolu Ayvalık: Ayışığı Adası

Ayvalık Adasındaki O Yer Gizemini Koruyor Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Alibey Adası’nın kuzey yönündeki Pateriça Yarımadası’nın en uç noktasında yer alan Ayışığı Manastırı gizemini koruyan yapılardan bir tanesi.

Ayvalık Adasındaki O Yer Gizemini Koruyor

Ayvalik 1 1

EN BÜYÜK GİZEMİ NE?

Dik bir tepenin (299 rakım) denizle birleştiği noktasında yer alan bu yerin en büyük gizemi ise insan yerleşkesinin olmamasına rağmen hala bazı noktaların yeni gibi olması. Ayışığı Manastırı’nın inşa tarihi kesin olarak bilinmiyor.

BİLMENİZ GEREKENLER

(1771 ve 1795 tarihlerinin iki taş üzerinde yazılı olduğu söyleniyor. Fakat Ayvalık halkının 1771 tarihinde şehirden çok uzak olan bu manastırı inşa edebilecek gelişmişlikte olmadığı göz önünde tutulduğunda bu tarih pek gerçekçi görünmüypr. 1795 tarihi daha olası gelmektedir.)

Öte yandan Zeytin tevziatı yapıldığı dönemde, Katerinli Fahrettin Bey’e verilen zeytinliklerin sınırları içerisinde olması, kapalı tutularak yazlık olarak kullanılması ve bakım görmesi manastırın ayakta kalmasını sağlamıştır. Fahrettin Bey’in vefatından sonra şuursuz defineciler tarafından harap edilmiştir. Ayışığı Manastırı’nın çevresi duvarlarla çevrili olup diğer manastırlarda olduğu gibi avlu ortasında kilisesi yer alır.

Ayvalık Adasındaki O Yer Gizemini Koruyor
Ayvalık Adasındaki O Yer Gizemini Koruyor

NASIL GİDİLİYORDU?

Bu yerleşim ve ibadet yerine su, dağdan künkler ile yalaklara getirilmekteydi. Zamanında manastırda hayvan beslenmekte, manastırın batı kısmındaki tarlalarda ise tarımcılık yapılmaktaydı. Avlu içerisinde yer alan kilise doğuya bakacak şekilde kubbeli (dört kemerli) olarak dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiş.

SARIMSAK TAŞINDAN KAPISI VAR!

Ayrıca giriş kapısı sarımsak taşından inşa edilmiştir. Kilisede kullanılmış olan sarımsak taşı dikkate alındığında kilisenin çeşitli zamanlarda restorasyona tabi tutulduğu ve 1850’li yıllarda yıkılarak yeniden inşa edildiği anlaşılıyor.

TAMAMINA YAKIN BİR BÖLÜMÜ MERDİVENLERİN KIRIK

Patikadan girişte, hemen deniz tarafında iki katlı bina yer alıyor . Ayrıca günümüzde ikinci kata çıkışı sağlayan merdivenin basamaklarının tamamına yakını kırılmış olup ikinci katın üst döşemesinin büyük bir kısmı tahrip olmuştur. Ayışığı Manastırı’nın doğal ve insani etkilere açık olması zaman içerisinde büyük bir kısmının yıkılmasına neden olmuştur.

NEDEN İSMİ AYIŞIĞI MANASTIRI?

İsminin nedeni ise genellikle geceleri denize yansıyan ayışığının adaya ve yerli halka verdiği huzur ve ışık sebebiyle olduğu söyleniyor.

Haber merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu