Görüntülü HaberlerGündemİlçe Haberleri

Ayvalık’ın Gizemli Sualtı Yaşamı

Karides ve Müren Balığı Arasındaki Simbiyotik Bağ

Ayvalık’ın Gizemli Sualtı Yaşamı

Karides ve Müren Balığı Arasındaki Simbiyotik Bağ

Ayvalikin Gizemli Sualti Yasami 2

Ayvalık’ın zengin biyoçeşitliliği ve muhteşem su altı manzaraları, su altı belgesel yapımcısı ve görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan ile beraberindeki dalış ekibi tarafından keşfedildi. Müren balığı ve karides arasındaki simbiyotik ilişkiye tanıklık eden ekip, Ayvalık’ın eşsiz su altı dünyasını gözler önüne serdi.

Ayvalikin Gizemli Sualti Yasami 1

Dalış sırasında deniz anası, ahtapot, anemon, deniz tavşanı gibi canlıları gözlemleyen ekip, en ilginç anlardan birini müren balığı ile karides arasında yaşanan etkileşimde yakaladı. Karidesin küçük bir dehlizde müren balığının ağzını temizlemesi, doğanın birbirine olan yardımlaşma örneği olarak kaydedildi.

Ayvalikin Gizemli Sualti Yasami 3

Tahsin Ceylan, dalışın dünyada giderek popüler hale geldiğini ve Ayvalık gibi doğal güzelliklere sahip bölgelerin bu trende önemli katkılar sağladığını vurguladı. Ayvalık’ın berrak sularının dalış tutkunları için bir cazibe merkezi olduğunu belirten Ceylan, su altındaki biyoçeşitliliğin herkesi etkileyebilecek düzeyde olduğunu dile getirdi.

Ayvalikin Gizemli Sualti Yasami 4

Ayvalık’ın sadece sahip olduğu doğal güzelliklerle değil, aynı zamanda su altı dünyasının sunduğu benzersiz deneyimlerle de ön plana çıktığını belirten Ceylan, özellikle tüplü kurtların oluşturduğu alanların Türkiye’de nadir görüldüğünü ve bu türün Ayvalık’ta yoğun bir şekilde bulunduğunu ifade etti.

Ayvalikin Gizemli Sualti Yasami 5

Müren balıklarının karideslerle olan simbiyotik ilişkisinin Ayvalık’ta nadir görülen bir olay olduğunu vurgulayan Ceylan, bu doğa olayını 35 yıllık su altı deneyimi boyunca ilk kez bu kadar net ve etkileyici şekilde kaydettiğini belirtti.

Ayvalikin Gizemli Sualti Yasami 6

Ayvalık’ta su altı sezonunun kasım ayı sonuna kadar devam edeceğini belirten Ceylan, su altı dünyasının keşfedilmeyi bekleyen daha birçok sırrı olduğunu sözlerine ekledi.

Ayvalikin Gizemli Sualti Yasami 7

Bu eşsiz su altı deneyimini yaşamak için Ayvalık’ı mutlaka ziyaret etmenin gerekliliğini vurgulayan Ceylan, doğanın sunduğu bu benzersiz güzellikleri keşfetmenin herkes için unutulmaz bir deneyim olacağını belirtti.

Ayvalikin Gizemli Sualti Yasami 10

Balıkesir’de İlk Kez Kullanıldı!

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu