Gündemİlçe Haberleri

Ayvalık’ın Sokak Lezzeti; “Tostkoreç”

Balıkesir'in turistik Ayvalık ilçesi, gurme sokak lezzetleriyle adından söz ettiriyor.

Ayvalık’ın Sokak Lezzeti; “Tostkoreç”

Balıkesir’in turistik Ayvalık ilçesi, gurme sokak lezzetleriyle adından söz ettiriyor.

Bu lezzetlerden birini sunan Ferhat Sönmez, Balıkesir’in ünlü kuzularından elde edilen kokoreci, Ayvalık’ın tost ekmeği ve zeytinyağı ile aromalandırarak Tostkoreç adıyla sokak lezzeti tutkunlarına sunuyor.

Ayvalikin Sokak Lezzeti Tostkorec 1

Ayvalık’ın tarihi yapısı ve doğal güzelliklerinin yanı sıra gurme sokak lezzetleriyle de dikkat çektiğini belirten Ferhat Sönmez, bu yeni ürünüyle karavanından hizmet veriyor. Tostkoreç, Ayvalık’ın ünlü zeytinyağı ve tost ekmeği ile Balıkesir’in ünlü kuzusunun bağırsağını birleştirerek, Kazdağları ve Madra Dağlarından gelen kekik ve baharatlarla zenginleştiriliyor.

Ayvalikin Sokak Lezzeti Tostkorec 2

Ferhat Sönmez, Tostkoreç’i yaratma fikirlerini şu sözlerle açıklıyor: “Bu ürünün ismini Tostkoreç olarak koyduk. Oturduk düşündük. Yani yeni tatlarda ne yapabiliriz? Yöresel bir şey olmasını istedik. Balıkesir’in kuzusu Türkiye çapında meşhurdur. Ayvalık’ın zeytinyağı ve tost ekmeği. Bu üçünü dedik birleştirelim biz. Güzel bir lezzet çıkacağına inandık. Üçünü birleştirdik. Ayvalık’ın tost ekmeğini kullandık. Balıkesir kuzusunun bağırsağını kullandık ve harika tat veren zeytinyağımızı da unutmayıp onunla beraber bu üçlüyü sunduk insanlara. Gerçekten de çok beğenildi. Aşırı derecede ilgi var. Normal kokoreç satışlarımızın şu anda üzerine çıkmış durumda.”

Ayvalikin Sokak Lezzeti Tostkorec 3

Tostkoreç, hem yöresel lezzetleri sevenlerin hem de yeni tatlar keşfetmek isteyenlerin ilgisini çekiyor ve Ayvalık’ın sokak lezzetleri arasında kendine sağlam bir yer ediniyor.

Asırlık kara kilidin tek ustası kaldı

İha

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu