Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ayvalık’ta 16. Uluslararası Zeytin Hasat Festivali Başladı

Ayvalık’ta 16. Uluslararası Zeytin Hasat Festivali Başladı
29 Ekim 2021 - 12:38

Ayvalık’ta 16. Uluslararası Zeytin Hasat Festivali Başladı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde düzenlenen 16. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali başladı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Ticaret Odası Laboratuvar Hizmetleri A.Ş, Ayvalık Ziraat Odası ve Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası ortaklığında yola çıkılarak 6 kurum tarafından düzenlenen 16. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali başladı.

Küçükköy Mahallesi Karlıca mevkiinde Anıt Ağaç ziyareti ve zeytinlikler arasında gerçekleşen kahvaltı ile başlayan festival, saat 13.30’da Cumhuriyet Meydanı’ndan Büyük Park’a kadar süren geleneksel ‘Zeytine minnet” yürüyüşü ile devam etti.

Yürüyüşe; Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Ayvalık Belediye Başkanı Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Baysal, Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Melih Çakırca, Ayvalık Zeytinyağı Analiz Laboratuarı Başkanı Ali Uçar, Ayvalık Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Sıray, Türkiye genelinde zeytinyağı üretimi yapan onlarca firma temsilcileri, zeytin üreticileri, gaziler ve ayrıca yüzlerce vatandaş katıldılar.

Yürüyüşün sona erdiği Büyük Park alanında gerçekleşen törende konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık’ın, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli zeytin ve ayrıca zeytinyağı üreticilerinin bulunduğu merkezlerden biri ve bu alanda her geçen yıl biraz daha zirveye yaklaştığını söyledi.

“Ayvalık’ın zeytinlikleri kentin yüzde 41,3’üne yayılmış”

Geçtiğimiz yıl Kovid-19 pandemisi nedeniyle festivalin yapılamadığını hatırlatan Başkan Ergin, “Ama biz yine de içimiz buruk, küçük çapta festival tadında olmasa da zeytinyağı üretimlerine katıldık, bin yaşını aşmış zeytin ağaçlarıyla kucaklaştık. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası, ATO Laboratuvar Hizmetleri A.Ş, Ayvalık Esnaf Odası ve Ayvalık Ziraat Odası işbirliği içinde yola çıkarak daha da güçlendik” dedi.

Törende konuşan Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman da tağşiş konusunda Ayvalık Belediyesi’nin sürdürdüğü mücadelede son derece haklı olduğunu vurgulayarak, bu mücadeleye sonuna kadar ayrıca destek vereceğini kaydettiler.

Etkinlik, Ayvalık Belediyesi’nin öncülüğüyle kırsal mahallelerde yaşayan çocukların oluşturduğu Zeytin Çekirdekleri Korosu’nun verdiği konserler ve ayrıca protokolün zeytinyağı firmalarının stantlarının ziyareti ile son buldu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.