EtkinlikDünyadan HaberlerGündemİlçe Haberleri

Ayvalık’ta 7. Uluslararası Teferic Şenlikleri Başladı

Teferic Şenlikleri Balkan Müzikleri ve Danslarıyla Renkleniyor

Ayvalık’ta 7. Uluslararası Teferic Şenlikleri Başladı

Teferic Şenlikleri Balkan Müzikleri ve Danslarıyla Renkleniyor

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 7. Ayvalık Uluslararası Küçükköy Teferic Şenlikleri, büyük bir katılımla ve coşkulu bir açılışla başladı. 19 Mayıs akşamına kadar sürecek olan şenlik, sürprizlerle dolu programı ve kültürel etkinlikleri ile katılımcılara unutulmaz anlar yaşatmayı hedefliyor.

Ayvalikta 7. Uluslararasi Teferic Senlikleri Basladi 1

Küçükköy ve Balkan Kültürünün Tadını Çıkaracaklar

Şenliklere Bosna Hersek, Makedonya ve Sırbistan’dan gelen toplam 120 kişilik halk oyunları ekipleri de katıldı. Ayvalık Belediyesi’ne ait Küçükköy Üretim Mutfağı’nın önünden başlayan şenlikte, Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Gömeç Belediye Başkanı Melih Bağcı, meclis üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar yer aldı. 120 dansçının katılımı ve bando eşliğinde gerçekleşen kortej yürüyüşü, folklorik müzikler eşliğinde Küçükköy Cami Avlusu’na kadar sürdü.

Ayvalikta 7. Uluslararasi Teferic Senlikleri Basladi 2

“Kuvayı Milliye’nin Torunları Olarak, Kültürel Mirasımızı Yaşatıyoruz”

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, açılış konuşmasında, yedincisi düzenlenen Teferic Şenlikleri’nin ulusal düzeyde de ilgi görmeye başladığını belirterek, “Teferic etkinlikleri, yerli ve yabancı konuklarımızın yanı sıra Küçükköy halkına da büyük bir heyecan ve özgüven kazandırdı. Her geçen yıl daha fazla stant açılır oldu, daha çok yeni mekân açılır oldu. Stantlarda Küçükköy halkının el emeği göz nuru ürünleri daha da çeşitlenir oldu.” dedi.

Ayvalikta 7. Uluslararasi Teferic Senlikleri Basladi 3

Güzellikler ve Renkler Hep Birlikte Yaşanıyor

Başkan Ergin, Teferic Şenlikleri’nde Küçükköy’ün bilinen ve bilinmeyen geleneklerinin paylaşıldığını belirterek, “Bu güzellikleri ve renkleri hep birlikte yaşıyoruz, bundan böyle de gelecek kuşaklara aktararak yaşatacağız. Şenliklerin keyfini, huzurlu ve keyifli bir şekilde, dostlukla, kardeşlikle çıkarıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ayvalikta 7. Uluslararasi Teferic Senlikleri Basladi 5

Gelenek ve Görenekler Korunuyor

Ergin, Balkan Savaşı ile bölgedeki Boşnak halkın zorunlu olarak göç ettiğini hatırlatarak, Ayvalık’ın farklı kültürlerin kaynaştığı doğal bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Başkan Ergin, “Bu gelenek ve kültürlerin devamını sağlamak amacıyla çok sayıda festival ve şenlik düzenliyoruz. Teferic, Küçükköy’ün korunması gereken, gelenek ve göreneklerimizi anlattığımız bir şenlik.” dedi.

Bosna Hersek, Makedonya ve Sırbistan’dan Renkli Gösteriler

Açılış konuşmalarının ardından, Bosna Hersek, Makedonya ve Sırbistan’dan gelen halk oyunları ekipleri tarafından renkli gösteriler sunuldu. Tarihi Küçükköy Cami Avlusu’ndaki gösterimlerin ardından katılımcılara Boşnak böreği ikram edildi. Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman ve protokol üyeleri, Küçükköy Meydanı’nda kurulan stantları ziyaret etti.

Ayvalikta 7. Uluslararasi Teferic Senlikleri Basladi 4

Hafta Sonu Şenlik Programı

18 Mayıs Cumartesi günü, Balkan bandosunun stant aralarında vereceği konserle başlayacak olan etkinlikler, gün boyunca Küçükköy Üretim Mutfağı’nın düzenlediği mantı atölyesi ile devam edecek. Arzu Yanardağ, Çisil Oral ve Erbil Göktaş’ın katılımıyla “Yerelde Sanat” söyleşisi gerçekleştirilecek. Gün, Balkan ülkeleri halk oyunları gösterileri ve Ljiljan konseri ile sona erecek. Şenliklerin son gününde ise Sabancı Çocuk Etkinlikleri kapsamında yaratıcı teknolojiler atölyesi, drama ve arkeoloji eğitici etkinlikleri ve çocuk konseri gerçekleştirilecek. Şenlikler, Sabancı Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi bahçesindeki mübadele konseri ile sona erecek.

Alternatif Tıp İçin Kazdağları’na Teknik Gezi

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu