Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ayvalık’ta Çocuklar ‘’Perde’’ Dedi

Ayvalık’ta Çocuklar ‘’Perde’’ Dedi
17 Mayıs 2022 - 11:41

Ayvalık’ta Çocuklar ‘’Perde’’ Dedi

 

“İkiz Kalpler Ormanı” isimli çocuk oyunu 20 Mayıs Cuma akşamı saat 18.00’de Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde minik seyircilerle buluşacak.

 

Çocuklar ve Gençler Oynuyor

Ayvalık’ta yaşamını tiyatroya adayan yönetmen Yavuz İmsel, Ayvalık Belediye Tiyatrosu çatısı altında yeni bir çocuk oyununu sahneye koydu. Yazar ve Opera sanatçısı Zeynep Sinem (Aymete)’nin yazdığı İkiz Kalpler Ormanı isimli müzikli çocuk ve gençlik oyununun yönetmenliğini Yavuz İmsel yaptı. Ayvalık Belediyesi Zeytin Çekirdekleri Eğitime Destek Derneği Korosu ve Ayvalık Bale ekibinin desteğiyle Nejat Uygur Sahnesi’nde dört kez gösterime girecek olan müzikli oyunun bilet satışından elde edilen gelir Eğitime Destek Derneği’ne verilecek.

‘’Hep Bir Ormanım Olsun İstemiştim’’

Oyunda; Ağaçları yok etmeye çalışanlara karşı ormana sahip çıkan iki iyi yürekli çocuğun yaşadıklarının anlatılıyor. Orman perileriyle örülmüş görsel müzikli kurgu esere fantastik bir güzellik katıyor. Eseri 2015 yılında kaleme alan sanatçı Zeynep Sinem, “Hep bir ormanım olsun istemiştim. Geçen sene yangınlarda kaybedilen ağaçlarımız için eserimi Yavuz İmsel ile gündeme getirmeye karar verdik. Yavuz İmsel’in açtığı tiyatro kursu öğrencilerinden başrollerde Cem Akkaya,  Sinan Yorulmaz görev aldı. Ayşegül Bale ekibinden Çağla Kızıltan, D. Gözde Üsttaş, M. Senem Aydın, Ekin Kantekin ve Nehir Uygun ve diğer yardımcı minik oyuncu Karaca Koçak, amatör ve profesyoneller birlikte görev aldılar” diye konuştu.

Her Kitleye Ulaşıyor

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, ilk dört oyunun Eğitime Destek Derneği yararına yapılmasının oldukça anlamlı olduğunu belirtti. Başkan Ergin, hem eğitim vererek belki de geleceğin tiyatrocuları yetişirken bir yandan da şehir dışında okuyan çocuklara maddi destek sağlandığını söyledi. Ergin, “Ayrıca çocukların hikayelerini çocukların oynaması ise daha çok bir önem kazanıyor. Belediye tiyatrosunun genişleyen, her kitleye ulaşan bir yapı her yaştan eğitim alanların oluştuğu bir çatı olacağından şüphemiz yok” dedi.

19-24 Mayıs Tarihlerinde

Ayvalık Belediyesi Kültür ve Sanat Danışmanı Erkan Cılak da, çocuk oyununu, Neyzen Ya Yaşıyorsa oyunuyla eş zamanlı olarak gençlerle çalıştıklarını söyledi. Üreten bir belediye tiyatrosu olma yolunda ilerlediklerini dile getiren Cılak, İkiz Kalpler Ormanı çocuk oyununun 20 Mayıs’ta saat 18.00’ de, 21 Mayıs’ta 14.00 ve 16.00 ‘da sahneleneceğini duyurdu. Erkan Cılak, aynı zamanda “Neyzen Ya Yaşıyorsa “ oyununun da 19 ve 24 Mayıs tarihlerinde saat 20.30’da sahneleneceğini hatırlattı.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.