Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ayvalık’ta Denizcilere Rahat Bir Uyku!

Ayvalık’ta Denizcilere Rahat Bir Uyku!
22 Ağustos 2022 - 17:12

Ayvalık’ta Denizcilere Rahat Bir Uyku!

 

Ayvalık’a acil olarak iki yanaşma yerinin yapılması konusunda, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in göreve geldikten sonra başlattığı çalışmalar hız kazandı.

 

MESUT ERGİN’’SONUCA ADIM ADIM’’

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Yaklaşık iki yıldır takipçisi olduğumuz barınak konusunda çok önemli bir yol daha kat ettik. İki yıl önce bakanlık ve gerekli genel müdürlükler düzeyinde altyapısını oluşturmaya başladık, artık sonuca adım adım gidiyoruz. Ayvalık’ta korunaklı tekne yanaşma yerleri, özel, gezi ve profesyonel balıkçı hemşerilerimize hayırlı olsun” dedi.

Çed Raporları Onaylandı

İki yanaşma yerinin detaylarının konuşulduğu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na sunulacak çok katılımlı toplantıda. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporlarının onaylandığı bilgisi verildi. Ayrıca; imar planına işlenen küçük ve büyük tekne yanaşma yeri projelerinin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Ayvalık Belediyesi’nin üstlendiği kısmının neredeyse tamamlanmak üzere olduğu bildirildi.

2023 Yılı Yatırım Planı İçinde Başvuru

Toplantıda 4.Bölge Müdürü Muhtesin Sevinç’ten alınan sözün ardından kurum görüşlerinin tamamlanması için düğmeye basıldı. Bu yılın Ekim ayı sonunda iki yanaşma yeri için 2023 yılı yatırım planının içine alınması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na başvuru yapılacak.

‘’BU İŞİN KİM NE DERSE DESİN BİRÇOK KAHRAMANI VAR’’

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi ve Ayvalık Belediyesi meclis üyesi Ali Jale, “Bu işin kim ne derse desin iki büyük kahramanı ve tabi ki arka planda görünmeyen birçok kahramanı var. Başta Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin bu işin olması için müthiş irade gösterdiler” dedi.

‘’TİCARİ TEKNELERE HİZMET’’

İki yanaşma yeriyle ilgili gelinen son nokta konusunda bilgi veren Ali Jale şunları söyledi: “Artık elimizde yapılacakları yerleri belli, plan ve projeleri belli, batimetrik-oşinografik onayları alınmış, tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca onaylanmış, ÇED süreci tamamlanmış biri 150 adet 10 metre ile 50 metre arası ticari teknelere hizmet edecek’’.

‘’UYKUSUZ GECELERİN SON BULDUĞU ZAMAN DİLİMLERİ’’

Jale: ‘’Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu, yaşadığımız fırtına sonrası Ayvalık ziyaretlerinde barınakların yapılması için söz almıştık. Biz üzerimize düşeni yapmaya çalıştık, toplam yatırım değeri 15 milyon doları bulan yanaşma yerlerinin yapımını da devletimiz üstlenecektir diye düşünüyorum. Barınakların inşası, Ayvalıklı denizcinin uykusuz gecelerinin son bulduğu zaman dilimleri olsun.”

Haber: Nursima Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.