EtkinlikEğitimGündemİlçe Haberleri

Ayvalık’ta Eğitim Camiasından Oturma Eylemi

Öğretmenlerden Şiddeti Kınamak İçin Bir Araya Geldiler

Ayvalık’ta Eğitim Camiasından Oturma Eylemi

Öğretmenlerden Şiddeti Kınamak İçin Bir Araya Geldiler

Ayvalikta Egitim Camiasindan Oturma Eylemi 1

Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki öğretmenler, İstanbul-Eyüpsultan’da bir öğrencinin özel bir okul müdürünü silahla vurarak öldürmesine tepki göstermek amacıyla Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Eğitim-İş ve Eğitim-Sen üyelerinden oluşan öğretmenler, öğretmenlere yönelik şiddeti kınadıkları bir basın açıklaması yaparak, ardından 10 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi.

Ayvalikta Egitim Camiasindan Oturma Eylemi 2

Eğitim emekçilerine yönelik artan şiddet ve itibarsızlaştırma politikalarını kabul etmediklerini belirten öğretmenler, yapılan eyleme bazı vatandaşların da destek verdiğini gözlemledi. Eğitim-İş Ayvalık Temsilcisi Özgür Demir ve Eğitim-Sen Ayvalık İlçe Temsilcisi Hasan Elmacı’nın yaptığı açıklamada, hükümet ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda öğretmenlere yönelik şiddeti önlemek için acil tedbirler alması çağrısında bulunuldu.

Ayvalikta Egitim Camiasindan Oturma Eylemi 3

Açıklamada, İstanbul’un Eyüp ilçesinde bir öğrencinin okul müdürünü öldürmesinin derin üzüntüye neden olduğu vurgulanarak, Türkiye genelinde eğitim kurumlarında artan şiddetin ve öğretmenlere yönelik saldırıların önlenmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, MEB’in eğitimdeki sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmenleri ve idarecileri tek muhatap olarak bırakmasının, şiddetin artmasına zemin hazırladığı ifade edildi.

Ayvalikta Egitim Camiasindan Oturma Eylemi 4

Öğretmenlere yönelik şiddetin durdurulması için Milli Eğitim Bakanlığı’nın acilen harekete geçmesi ve önlem alması gerektiği vurgulanan açıklamada, eğitim kurumlarında yaşanan sorunların çözümü için tüm paydaşların iş birliği yapması gerektiği belirtildi. Protesto gösterisinde hayatını kaybeden öğretmenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldıktan sonra, öğretmenler 10 dakika boyunca oturma eylemi gerçekleştirdi.

Çadır Eylemine Rektör Oğurlu’da Destek Verdi

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu