Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ayvalık’ta Öğrencilere Yönelik Yeni Uygulama!

Ayvalık’ta Öğrencilere Yönelik Yeni Uygulama!
04 Kasım 2022 - 17:11

Ayvalık’ta Öğrencilere Yönelik Yeni Uygulama!

 

TÜSİAD’ın eski Başkanı Ümit Boyner, “Başka Bir Okul Mümkün” projesi kapsamında Küçükköy,  öğrencilere tarımsal alanda da eğitimler görebilmesini sağlayacak bir projeyi hayata geçirdi.

 

DOĞA İLE BAŞ BAŞA

Ümit Boyner’in desteğiyle başlayan çalışmalarla okulun bahçesinde öğrencilerin toprakla ilgilenip, tarımsal ürünler üretebilmesi ve ürettiklerinin satışından gelir elde edebilmesi sağlanacak. Öğrenilirken, sınıflardan çok okul bahçesinde doğa ile baş başa koşullarda eğitim görebilmelerinin önünü açabilecek proje ile öğrencilerin motivasyonlarının da arttırılması hedefleniyor.

BAHÇENİN AÇILIŞ KURDELESİ KESİLDİ

Okul bahçesinin 9 dönümlük bölümü öğrencilerin doğa içerisinde çalışabilecekleri, tarım eğitimi alabilecekleri bir alan haline getirildi. Bahçenin açılış kurdelesini; Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, Ümit Boyner kesti.

 

 

FARKLI RENK VE DOKULARA SAHİP BİTKİ TÜRLERİ

Toplamda 33 dönüm alanda kurulan bahçede, sulama ve enerji ihtiyacını azaltmak amacıyla kurulan sistemlerden, öğrencilerin mevsimsel döngüleri gözlemleyeceği farklı renk ve dokulara sahip bitki türleri ekildi. Bunun yanında 21 dönümlük arka bahçe ve 5 dönümlük ön bahçe alanında yenebilir meyvelerin olduğu ağaçlardan bir gıda ormanı da yaratıldı.

AÇIK HAVA SINIFLARI TASARLANDI

Ayvalık Belediyesi tarafından kentte daha önce kullanılan malzemeler atılmayıp, yeniden değerlendirildi. Bunun yanında bahçede eğitim amaçlı açık hava sınıfları da tasarlanıp öğrencilerin ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur.

 

 

BÜYÜK ÇABA, EMEK VE ÖZVERİ İLE

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Değerli iş insanı Ümit Boyner’in, hemşehrimiz olan Ayvalık aşığı babası merhum Alpay Acar anısına Necmi Komili İlkokulu’nda yaptığı bahçenin açılışını gerçekleştirdik. Büyük çaba, emek ve özveri ile permakültür etik ve prensiplere uygun yaratılan 82 farklı çeşit bitkiye yer veren uygulama bahçesi, öğrencilerimiz için çok değerli alana dönüştü’’ dedi.

tören festival gibi etkinliklerde kullanılacak bir toplanma alanı

Ayrıca özgürlük ve yaratıcılığı temel alan standardın dışında farklı şekillerde kullanılabilecek oyun parkurları da oluşturuldu. Futbol ve basketbol sahası da tören festival gibi etkinliklerde kullanılacak bir toplanma alanı olarak düşünüldü.

Haber: Yoldaş Kocaer

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.