Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ayvalık’ta Tiyatro Köprüsünden Yarın Geçiliyor

Ayvalık’ta Tiyatro Köprüsünden Yarın Geçiliyor
22 Haziran 2022 - 12:20

Ayvalık’ta Tiyatro Köprüsünden Yarın Geçiliyor

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, 23-26 Haziran arasında Ayvalık Belediyesi öncülüğünde Deniz Seviyesinde Tiyatro Festivali yapılacak. Ayvalık Belediyesi Kültür İşleri Genel Koordinatörü Erkan Cılak, tiyatroyu, gidilemeyen her noktaya götürebilmek ve gelecek kuşağı tiyatro ile tanıştırmak için hazırlık yaptıklarını belirtti.

 

Tiyatro ve Müzik Festivaline İmza Atılacak

Erkan Cılak, “ Organizasyonun bizi etkileyen kısmı festivalde birçok alternatif oyun olması değil. Festival programı dahilinde özellikle çocuk atölyelerinin bulunması çok önemli. Bu sene Balıkesir’deki festivalde başlattık bunu. Niyetimiz, Ayvalık’ta da bunu yapmak ve eğitime de dökmektir. Tiyatroya sadece ‘tiyatro’ olarak bakmamak lazım. Drama kısmında, insan değişimine kadar uzun bir yoldur bu. Biz Ayvalık’ta yıl içerisinde düzenlenen üç ayrı festivalleri tek noktaya ve tek düzleme çekebilmek için yelpazesi çok geniş olan oyunlar, atölyeler, çalışmalar, ekipler, oyuncularla, daha büyük bir tiyatro ile müzik festivaline imza atmak istiyoruz” dedi.

UNESCO Destekli Tarih İçerikli Oyunlar

Cılak yaptığı açıklamada “Mesela; Ayvalık’taki Taksiyarhis Kilisesi’nde oyun oynanacak, Bekir Coşkun Kütüphanesi’nde iki tane oyun oynanacak. Bunun dışında Ayvalık Belediyesi tarafından hazırlanan kültür yürüyüşü rotalarında seçtiğimiz altı adet binanın önünde oynanacak oyunların şu anda üretim çalışmaları yapılıyor. Senaryoları yazılıyor. Oyuncu arkadaşlarımız İstanbul’da çalışıyorlar. O oyunlar; sokakta ya da evin içinde oynanacak oyunlardır. Böylece bu festivale gelecek tiyatro severler Ayvalık’ın tarihini de gezip görüp öğrenmeye başlayacaklar. Bu anlamda UNESCO birimimizden de destek alıyorum. Böylelikle hem götürülemeyen yerlere tiyatro ve etkinlikler götürülürken, hem de bu kenti de tanıtıp, birleştirip organik bir bağ içine sunuyoruz ”dedi.

Çocuk Organizasyonları Ücretsiz

“Her gün saat 10.00’dan 15.00’e kadar amfi tiyatroda devam edecek olan onlarca atölye ile onlarca çocuk oyununa çocuklarımızı bekliyoruz. Özellikle çocukların katılacağı organizasyonların tamamı ücretsiz. Bu çalışmalara mutlaka aileler çocuklarını getirmeli. Bu arada o atölyelere çok önemli oyuncular ve tiyatrocular tarafından veriliyor. Bu çalışma ve oyunları yetişkinlerin de izlemesinden yarar var.”dedi.Haber: Kamil Akyürek

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.