Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ayvalık’taki Sergide 500’ü Aşkın Tarihi Eser

Ayvalık’taki Sergide 500’ü Aşkın Tarihi Eser
12 Eylül 2022 - 14:01

Ayvalık’taki Sergide 500’ü Aşkın Tarihi Eser

 

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in girişimleriyle, Ayvalık’ta 4 Haziran 2022 tarihinde kapılarını açan ‘Anadolu Uygarlıkları Sergisi’nin’ destekçileri, teşekkür buluşması düzenlendi.

 

500’Ü AŞKIN TARİHİ ESER SERGİLENDİ

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Ayazması Derneği ve Ayvalık Belediyesi arasında yapılan protokol çerçevesinde sergi ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Kırlangıç Yaşam Merkezi’nde yeni bir kültürel alan olarak yaşama geçirilen “Ayvalık Anadolu Uygarlıkları Sergisi” Ayşe ve Necdet Bezmen özel koleksiyonlarından seçilen 500’ü aşkın tarihi eseri sergiledi.

KALKOLİTİK ÇAĞ’DAN GÜNÜMÜZE…

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in desteğiyle, müze ismine yakın zamanda kavuşmayı bekliyor. Sergi adının müzeye çevrilmesi için tüm girişimler neredeyse tamamlandı. Restorasyon laboratuvarına kadar serginin tüm teknik altyapısı kuruldu. Sergide Anadolu’nun değişik yerlerine ait Kalkolitik Çağ’dan günümüze kadar tarihlenen eserler sergileniyor.

YURT DIŞINDAN BİRÇOK DESTEKÇİ

Ayvalık’ta ismine kavuşacak müzenin koleksiyonunda pişmiş toprak, gümüş, bronz, demir, kemik, cam günlük kullanım ve süs eşyaları ile mermerden heykeltıraşlık eserleri bulunuyor. Bu eserlerin Ayvalık’ta bir sergiye kazandırılmasında emeği geçen, Güney Amerika’dan Avrupa’nın birçok ülkesine Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar birçok destekçi buluşmada yer aldı.

 

 

‘’KENT MÜZEMİZİN YANINA SERGİ DE EKLENDİ’’

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin teşekkür buluşmasında konuşma yaptı. Konuşmasında şunları söyledi; ‘’ Kuzey Ege’nin yıldızı, dünyaca tanınan ve bilinen gözde turizm merkezimiz Ayvalık, bugüne kadar hep; doğasıyla, uçsuz bucaksız altın gibi kumsallarıyla, 22 adasıyla turkuaz renkli denizi ve koylarıyla, coğrafi işarete sahip zeytinyağıyla, gastronomi kültürüyle akıllarda yer etti. Öte yandan; iyileştirme planı içerisinde olan Zeytin Müzemiz, var olan Ayazma’mız, ödüle layık görülen Küçükköy’deki Kent Müzemizin yanına Anadolu Uygarlıkları Sergisi de eklendi’’.

‘’AYCALIK ÇOK ÖNEMLİ BİR MERKEZ KAZANDI’’

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin konuşmasının devamında; ‘’ Önümüzdeki süreçte mübadele ile ilgili Ayvalık Kent Müzesi’nin oluşturulması planı da eklenince, müzeler ile de anılmak, kültür kenti olma yolunda adımlar atıyor olmak, bizler için çok onur verici. 4 Haziran’da çok değerli konukların katılımıyla, tanıtım amacıyla açılışını yaptığımız Anadolu Uygarlıkları Sergisi’ne bugüne kadar yüzlerce kişi ziyaret etti ve eserlerin başından saatlerce ayrılamayanlar, hayranlıklarını gizlemeyenler oldu. Ayvalık çok önemli bir merkez kazandı. Kentimize tatile gelenler, Anadolu Uygarlıkları Sergisi’ni ziyaret etmeden gitmiyorlar’’.

‘’DEĞERLİ ESERLER DUDAK UÇUKLATIYOR’’

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin konuşmasında serginin yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğraması gereken noktalardan birisi olduğunu belirtti. Ergin; ‘’ Sergimiz çok değerli eserleri barındırıyor, insan izlerken başından ayrılmak istemiyor, o yılların koşullarında ortaya çıkan birbirinden değerli eserler dudak uçuklatıyor. Pişmiş toprak, gümüş, bronz, demir, kemik, cam günlük kullanım ve süs eşyalarıyla mermerden yontu eserler çok büyük ilgi çekiyor. Kalkolitik çağ, Tunç Çağı, Demir Çağı, Arkaik Dönem, Klasik Dönem, Helenistik Dönem ve Roma İmparatorluklarına ait eserlerin yanı sıra Anadolu’da Demir Çağının en önemli uygarlıklarından Urartulara ait eşsiz eserler o dönemlerin izlerini günümüze yansıtıyor’ ’diye konuştu.

‘’BİNLERCE YILLIK TARİHİ ORTAYA KOYAN ESERLER’’

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin Anadolu’da yaşamış insanların binlerce yıllık tarihini ortaya koyan eserleri bir araya toplayadığını vurguladı. Ergin: ‘’ Müzemiz, Ayvalık’a çok önemli bir değer kattı. Emeği geçenlere, katkı koyanlara, destek verenlere, sahip çıkanlara Ayvalıklı hemşehrilerim adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

‘’HEM BAŞKANA HEM DESTEKÇİLERE TEŞEKKÜRLER’’

Şerif Kaynar yaptığı konuşmada; “Geçen yıl kış ayında burada hiçbir bina yok burası toprak halinde. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’i ziyaret ettik dedik ki bizim böyle bir fikrimiz var. O gün gözünde böyle bir ışık yandı başkanın. Bize büyük bir destek verdi. Onun için hem belediyeye hem de başkana burada özel bir teşekkürüm var ve tüm destekçilere ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

‘’GELECEĞE MİRAS BIRAKIYORUZ’’

Serginin küratorü Necdet Bezmen de yaptığı konuşmada “Çok mutluyuz, geleceğe miras bırakıyoruz. Fakat bu iş böyle bitmez. Burada hep yenilikler getirmek lazım. Sürprizimi yeniliklerden bir tanesi her sene buraya yeni bir “baba” eser getirmemiz gerekir. Birinciyi hazirana hazırlıyoruz. Aldık. Restorasyona giriyor ve önümüzdeki sene haziran ayında birinci senemizde inşallah bunu kutlayacağız. Hepinize hayırlı uğurlu olsun çok teşekkür ederim” dedi.

SERGİYİ ZİYARET EDENLER

Cem Boyner, Caroline Koç, TÜRKONFED (Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu) Başkan Yardımcısı Oktay Mersin gibi destekçi isimler teşekkür buluşmasına katıldı. Rahmi Koç, Semahat Arsel, Güler Sabancı, Muhtar Kent gibi katkıda bulunan önemli isimler de teşekkür buluşmasından önce sergiyi ziyaret edenler arasındaydı.

 

Haber: Muhammed Can Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.