Balıkesir Merhaba Gazetesi

Azerbaycan

Azerbaycan
Sevda Kaygısız
Sevda Kaygısız( sevdakaygisiz@gazetemerhaba.com )
6
21 Ocak 2020 - 7:42

Kara Ocak’ı unutmadık unutdurmayacağız!

20 Ocak 1990 tarihi, dünyanın gözü önünde, işgalci Rus ordusunun, Azerbaycan halkına yaptığı zulmün ve katliamın kara tarihidir
“20 Ocak” Azerbaycan halkına karşı yapılan en büyük faciadır. Bu tarihte Azerbaycan halkı kendi bağımsızlığı uğrunda mücadele ediyordu. Sovyetler Birliği bu bağımsızlığı engellemek için böyle bir facia yaptı.

Sovyet ordusu, onları engellemeye çalışan silahsız sivil insanların üzerlerine mermi yağdırarak kente giriş yaptı. Tanklar ve ağır zırhlı araçlar insanların üzerlerine sürüldü, ambulanslara ve yolcu otobüslerine ateş açıldı. 20 Ocak”ta halkımız çok büyük felaket yaşamış, 137 kişi hayatını kaybetmiş, 744 kişi ağır yaralanmış, 841 kişi ise yasa dışı şekilde gözaltına alınmıştı.Bakü’nün kontrol altına alınmasına rağmen halk yine sokaklara çıktı ve şehitlerin defnedilmesi için çalışma başlatıldı. Şehitler, 31 Mart 1918’de Ermenilerin saldırıları sonucu ölen Azerbaycanlıların defnedildiği, daha sonra Sovyet döneminde park haline getirilen Dağüstü Park’ta defnedildi. Cenazeler Azadlık Meydanı’nda toplandı ve buradan insanların omzunda, şimdi Şehitler Hıyabanı ismi verilen şehitliğe getirilerek yan yana defnedildi. Cenazelere yaklaşık 1 milyon insan eşlik etti.Her yıl 20 Ocak’ta yüz binlerce Azerbaycanlı, katliamın kurbanlarının defnedildiği Bakü’deki Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret ediyor. Her sene katliam kurbanlarının anısına anma töreni düzenleniyor. Sabah saatlerinde hükümet yetkilileri, milletvekilleri, diplomatlar ve Azerbaycan’ın birçok bölgesinden gelen vatandaşlar Şehitler Hiyabanı’nda 20 Ocak faciasının kurbanlarının mezarlarını ziyaret edip, çelenk bırakıyorlar. Şehit olanların anısına saat 12.00’de trafik akışı 1 dakikalığına durduruluyor. Hazar Denizi kıyısındaki gemiler, metro trenleri, trenler ve otobüsler siren ve kornalar ile şehitleri anarken, askeri kışlalarda ve devlet dairelerinde bayraklar yarıya indiriliyor.20 Ocak 1990 tarihi, kara ve matemli bir gün olmasına rağmen, bir o kadar da şanlı ve şerefli bir tarihtir. Şehitler bugünkü Azerbaycan halkının bağımsızlığı uğrunda kendi canlarını kurban verdiler. Onlar hiçbir zaman unutmadık ve hiçbir zaman unutdurmayacağız!

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.