Balıkesir Merhaba Gazetesi

Aziz Valentin Günü kutlu olsun..

Aziz Valentin Günü kutlu olsun..
DEVRİM DERİN
DEVRİM DERİN( [email protected] )
21
07 Şubat 2019 - 10:12

Hayatımıza ülkemizde tüketim çılgınlığının artmasıyla sokulan bir gün var. Doğrusu bir değil bir çok gün var hayatımıza sokulan. Bazılarına anlamlar yüklenmiş. Bazıları maksadı dışında kutlanmaya başlanmış. Gereksiz olarak ilan edilen günlerde var hayatımızda.

Mesela Balıkesir’de bir dönem 10.10.2010 Balıkesirliler Günü olarak ilan edildi. Bir iki, kez kutlandı her 10 Ekim’de ama sonra unutuldu gitti. Sözde büyük organizasyonlar yapılacak Balıkesir, Türkiye ve hatta ve hatta Dünya’ya tanıtılacaktı. Vizyonları o kadarmış bunu söyleyenlerin. Kalmadı vizyon mizyon.

Neyse gelelim önümüzdeki hafta kutlanacak olan ve özellikle orta yaş ile genç kesimin atlamamaya çalıştığı Sevgililer Günü’ne. Artık öyle oldu ki bir çiçek yeterli gelmemeye başladı ‘sevgili’ olanlara. Hediye büyüdükçe sevgi de büyüyormuş gibi görmeye başladı insanlar. Bu tüketim çılgınlığının bir eseri. Neyse geçelim bunları.

14 Şubat Aziz Valentini Günü’nüz kutlu olsun şimdiden. Sevgililer gününün tarihçesi 3. yüzyılda Aziz Valentine’nin gizlice kıydığı nikahlara dayanıyor. M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine M.S. 270 yılında 14 Şubat’ta idam edilmiştir. Bu nedenle her yıl 14 Şubat’ta Sevgililer günü kutlanmaktadır.

Yani evet. Aslında Aziz Valentini Günü’dür bu. Bir çok kutlayan ve hediye alan kişi bundan habersizdir. Zaten bugünü size dayatanlarda nedenini bilmenizi istemezler. Kutlayın, hediye alın, harcama yapın yeter onlar için.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.