Balıkesir Merhaba Gazetesi

BABA’ DAN OĞULA GELEN TECRÜBE

BABA’ DAN OĞULA GELEN TECRÜBE
12 Eylül 2015 - 0:04

Genel

Hakkı Tekdemir Babasından öğrendiği mesleği devam ettiriyor. 1969 yılında babası ahşap ustası Halil İbrahim Tekdemir’ in açmış olduğu ahşap ve mobilya dükkanını 2010 yılında devralan Tekdemir, Babasının tecrübesiyle bu güne gelen mesleği, ilerleyerek devam ettiriyor.

1969 yılından bu yana Balıkesir’ de hizmet veren Tekdemir Mobilya kişiye özel tasarım anlayışı ve üstün el işçiliği kalitesi ile Babadan oğul’ a geçen tecrübe ile hizmet vermeye devam ediyor. 1969 yılında Tekdemir Mobilya’ nın şu an ki işletmecisi Hakkı Tekdemir’ in ahşap ustası Babası tarafından 1969 yılında kurulan işletme ahşap ve mobilya’ ya dair pek çok ürünü müşterilerine sunuyor.

8 yaşındayken ahşap ve mobilya işiyle ilgilenmeye başladığını ve Babasının yanında çırak olarak girdiğini ifade eden Tekdemir Mobilya’ nın işletmecisi Hakkı Tekdemir mobilya ve ahşap mesleğinde bulunmasının nedenini Babasının ahşap ustası olması ve sonrasında kendiliğinden oluşan bir merakın olduğunu ifade ediyor.Tekdemir Mobilya ve ahşap sektörüyle alakalı B. Merhaba’ ya konuştu.

45 Senelik Tecrübe

Hakkı Tekdemir “ 8 yaşındayken bütün tatilimi Babamın yanında değerlendirirdim. Babam 45 senelik ahşap ustası, bu mesleğe ilgi duymamdaki sebeplerden biri de budur. Sonrasında ahşap ve mobilya üzerine mesleği tanımaya başladığımda bu meslekte ilerlemem gerektiğini düşündüm ve bu gün çok şükür buradayım. 2010 yılında babamdan devraldığım bu dükkânı üzerine bir şeyler koyarak ilerletmeye çalışıyorum. Mobilya ve ahşap üzerine hem kendi uğraşlarım hem de babamdan öğrendiklerimle bir uzmanlık alanım oluştu. Ahşap ile alakalı kapı, pencere, merdiven, ahşap masalar, ahşap dolaplar, ahşap parkeler yapıyoruz. Mobilya üzerine oturma grupları, genç odaları, yatak odası, laminant parke, mutfak, banyo her türlü mobilya ürünlerini yapıyoruz.” dedi.

“Müşterinin tercihine bırakıyoruz”

Mobilyacılık mesleğini 2010 yılında devraldığını ve ahşap ve mobilya üzerine pek çok konuda uzman olduğunu ifade eden Tekdemir “ 45 senedir ağır sanayide hizmet veriyoruz. Mobilya, oturma grubu, yatak odası, genç odası ve çok sayıda alanda ürünlerimiz var. Burada genellikle sipariş üzerine hizmet veriyoruz, daha çok müşterinin tercihine göre ürünlerimizi yapıyoruz. Ölçüsü, rengi, tarzı müşterinin tercihine göre yapılıyor. Şu ana kadar pek çok ürün yaptık” dedi.

“Şehir dışından sipariş alıyoruz”

Şehir dışından online sipariş aldıklarını ifade eden Tekdemir “Şu an Tekdemir ahşap ve mobilya olarak 3 kişiyle birlikte burayı işletiyoruz. Tekdemir mobilyaya ait bir web sitemiz var, sitede kendi tasarladığımız mobilyalarda var, orada modeli beğeniyorlar, siparişini veriyor 10 gün içerisinde adrese teslim bir şekilde gönderiyoruz. Şehir dışından da sipariş aldığımız oluyor” dedi.

Değişken bir sektör

Mobilya ve ahşap sektörünün tarz olarak, ürün olarak son dönemlerde sıklıkla değiştiğini ifade eden Hakkı Tekdemir “ Mobilya sektörü her an değişim gösteren bir sektör. Tarz olarak, renk olarak neredeyse her gün yeni tasarımlar yapılıyor, çok geniş ve kısıtlaması olmayan bir alan. Burada tasarımcımızda var, onunla beraber müşterilerimizin siparişlerinin haricinde yeni tasarımlar geliştirip müşterilerimize sunuyoruz.Her alanda tasarımlarımızı yapıyoruz. Ahşap dekorasyon tasarımı, genç odası çocuk odaları isteğe bağlı olarak yapılıyor bunlar” dedi.

“Her şey Para değil”

Gelen işin küçüğü büyüğü olmasına dikkat etmiyoruz diyen Tekdemir “ Mesela müşterimiz geldi ve çok ufak bir şey istiyor, bunun az getirisi, çok getirisi yok gibi sebeplerle uğraşmaktan vazgeçmeyiz ille de çok para değil her şey. İşi sevmek önemli olan. Kazanç durumumuz çok şükür iyi, Allah Bereket versin, rızık’dan yana kaygımız yok, o her daim bizi bulacaktır, Allah çalışanın gayretini karşılıksız bırakmaz” dedi.

“Cazip bir yer değil”

Çay deresi projesi dâhilinde Ağır sanayi içerisindeki marangozlar sitesinin organize sanayiye taşınacağını belirten Tekdemir, Organize sanayinin cazip bir yer olmadığını bu yüzden Yeni Sanayiye geçeceğini ifade etti. Tekdemir “ organize sanayi bölgesi mesafe olarak, müşteriye yakınlık olarak çok cazip bir yer değil, buradan gidecek olanlar var, ben yeni sanayiye taşınacağım” dedi. SAMET AYDIN

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.