Balıkesir Merhaba Gazetesi

Baba mesleğini 40 yıldır sürdürüyor

Baba mesleğini 40 yıldır sürdürüyor
13 Ocak 2015 - 0:01

Genel

Balıkesir’in ilk kuaförlerinden olan babasının yanında mesleğe çırak olarak başlayan Sezer Atikler, 40 yıldır kuaförlük yapıyor.

Babasının yanında mesleğe çırak olarak başlayan ve 40 yıldır bu mesleği sürdüren Kuaför Sezer Atikler, ilginç hikayesini Büyükşehir MERHABA’ya anlattı. Sezer Atikler’in ustası ve babasının da mesleğe başlayışı ilginç bir olayın ardından olmuş; “Babam, Balıkesir’in  ilk Kuaförlerindendir. Babamın asıl mesleği erkek  berberi olmasına rağmen yakın bir dostumuzun düğününe gidecek olan annemin saçlarına lüleler yapınca komşular tarafından çok beğenilmiş. Babam da,  kuaför olmaya karar vermiş  ve 1952 yılında ilk kuaför dükkanını  açmış. Ben de 1965 yılında babamın yanında çırak olarak mesleğe başladım  ve on beş yıl  sonra kendi iş yerimi açtım.”

SSK PASAJI ÇOK ÜNLÜYDÜ

Kuaför Sezer,  Dumlupınar mahallesi  Alanlar sok. No 20 de hizmet veriyor.  Kuaför Sezer Atikler  çok revaçta olan SSK Pasajında ilk iş yerini açmış. Atikler, “O yıllarda Balıkesir SSK pasajı  çok  kaliteli bir pasajdı; ben de orayı tercih ederek ilk  iş yerimi orada açtım.  Ardından  şu an ki yerime taşındım.” Sezer  Atikler, mesleğin güzel yanlarını şöyle anlatıyor;  “Mesleğimiz  güzel olduğu kadar  enerjisi yüksek, yorucu bir meslek. Kuaförlük, aynı zamanda  bir sanattır; ortaya bir çok eserler çıkartırsanız,  yeni ve geniş bir çevreniz oluşur.  Kısacası  mesleğin güzel yanları hayli  fazladır, ancak  zor yanları da vardır.”

BAZI MÜŞTERİLERİMİZ ÇOK KAPRİSLİ

Sezer Atikler, mesleğinin zor yanlarını ise; “Bazı müşterilerin kaprisleri  hiç çekilmiyor. Yaptığınız iş mükemmel olsa bile beğenmeyen  bazı müşteriler olabiliyor. O tip müşteri için ağzınızla kuş tutsanız  hiçbir işe yaramaz. Bu da bizim  formumuzu düşürüyor. Bunlar mesleğin en zor yanları” diyen Sezer Atikler  meslek yaşamında unutamadığı bir anısını  şöyle anlatıyor; “Yeni  dükkan açtığım  yıllarda  bir telefon  geldi  Konak Arda  otelinden arıyorum. ‘Sanatçı Füsun Önal  hanımın saçını yapmaya gelir misiniz’  dediler.  Füsun Önal ismini duyunca  hayli heyecanlandım.  Anadolu turnesine  çıkan Füsun Önal Balıkesir’de  konser verecekmiş, ancak  konser öncesi saçının yapılmasını isteyince  otelden beni çağırdılar; çok heyecanlandım ve ellerim titreyerek  saç yaptım.”

HABER: AHMET İMREN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.