Balıkesir Merhaba Gazetesi

BAGFAŞ Tekrar İş Başı Yaptı

BAGFAŞ Tekrar İş Başı Yaptı
13 Ekim 2021 - 13:56

BAGFAŞ Tekrar İş Başı Yaptı

Marmara Denizi’ni kirlettiği iddiası ile Haziran ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üretimi durdurulan Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş. (BAGFAŞ) tekrar iş başı yaptı.

BAGFAŞ’ın bünyesinde yer alan fosforik fabrikanın ise kapandığı iddia ediliyor. Öte yandan Bandırmalı bazı dernek başkanları BAGFAŞ’tan kamuoyunu aydınlatmasını istiyor.Geçtiğimiz aylarda Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj krizinin aktörlerinden birisi olduğu iddia edilen ve ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda faaliyetleri durdurulan Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş, iddiaya göre gerekli yükümlülükleri yerine getirerek tekrar faaliyete geçti.

“Tesislerin hepsinin yeniden mercek altına alınmasını istiyoruz”

Bandırma Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Harun Algül, Marmara Denizi’ndeki sorunun BAGFAŞ’tan ibaret olmadığını ve bütünü ile ele alınması gerektiğini söyledi.

“BAGFAŞ kamuoyuna bilgi vermeli”

Güney Marmara Doğa ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Başkanı (GÜMÇED) Gültekin Mutlu ise BAGFAŞ konusuna farklı bir yaklaşımda buldular. Başkan Mutlu, ” BAGFAŞ üretime ara vermişti. Tekrar gerekli çalışmaları yaparak ayrıca üretime başladı. Kendilerinin açıklaması gerekir, denizi nasıl kirletiyorlardı, ne önlemi aldılar, ayrıca arıtma yaptılar mı? Yapmadılar mı? Bunların kamuoyu tarafından bilinmesi gerekiyor. Bu konuda bize de bilgi verilmiyor. Bırakın bize bilgi vermeyi, il müdürlüklerine bile isteyerek gönüllü şekilde kapılarını açtıklarına inanmıyorum. BAGFAŞ da kamuoyunu bilgilendirmeli”

“Fosforik fabrika kapatıldı”

Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, konuyla ilgili İl Çevre Müdürlüğü’nden ayrıca aldığı bilgiyi paylaştı. Polat, “Geçen yıl ortaya çıkan müsilaj sorunu sonrasında Marmara’nın temizliği hususu bizim için çok önemli. Bandırma ve çevresinde derin deşarj yöntemi ile atıklarımız atılıyor. Biz ileri biyolojik arıtmanın ve arıtma tesislerinin ne denli önemli olduğunu biliyoruz ve bu noktada başlatılmış bir proje var. İl Çevre Müdürlüğü ile çeşitli konularda görüşmeye gittik. Bu vesile ile ayrıca BAGFAŞ’ın son durumunu da yetkililere, müdür vekiline sorduk. Geçen yılki konulardan dolayı fosforik fabrikasının kapatıldığını, su giderlerine izleme cihazları ve bacalara filtre takıldığını bu nedenle de kendilerine ayrıca bir süre verildiği bilgisini aldık” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.