Balıkesir Merhaba Gazetesi

BAĞIMSIZLIK İÇİN İLK ATEŞ 19 MAYIS

BAĞIMSIZLIK İÇİN İLK ATEŞ 19 MAYIS
19 Mayıs 2015 - 9:39

Genel

Ali Şuuri İLköğretim Okulu öğrencilerimizin 19 Mayıs hakkındaki bilgi ve söylemek istediklerini bugünkü Çocukça sayfamızda okurlarımızla buluşturuyoruz.

ZEYNEP SEBAHAT GÜVENÇ: Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Yurdumuz için savaştı. Savaşın kazanılması ile birlikte bayram oldu ve gençliğe armağan edildi. Biz de 19 Mayıs’ı Atatürk’ü anma ve Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyoruz. Herkesin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. Tembellik yasak bize, parolamız ileri, Dünyaya örnek olsun Çalışkan Türk Gençleri.

BEYZA KARA: Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmış. Yurdumuz için çok çalışmış. İyi ki Atatürk Samsun’a çıkmış. İyi ki bu bayram var. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını çok seviyorum. Yaşasın 19 Mayıs.. Teşekkürler Atamız!
NEHİR DEMİRAY: 19 Mayıs bize Atamızın armağını. 19 Mayıs Gençlik Spor Bayramı olarak kutluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk dünyaya örnek bir lider Ve sadece 19 Mayıs 1919 değil 23 Nisan, 29 Ekim 30 Ağustos gibi bir sürü mutlu günleri bize armağan etti. Yaşasın 19 Mayıs Teşekkürler Atatürk ve silah arkadaşları 19 Mayıs sevinç günümüz.
ESLEM AKSOY: Bayramların hepsini çok seviyorum.Milli bayramımız 19 Mayısıda çok severim. Bugün 19 Mayıs biz 19 Mayıs da da sınıfımızı süslüyoruz.Atatürk resimleri çiziyoruz okulumuzdaki tabloya asıyoruz.Yapılan etkinliklerde güzel oluyor.Gençliğe armağan edildiği için bizimde tatilimiz oluyor ben mutlu oluyorum.
DAMLA KANAT: 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Samsuna çıktı. Çok çabaladı ne kadar zorluklar olsa bile çabaladı ve bundan sonra 19 Mayıs 1919 Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan etti. Kutlanması gerekn güzel günlerden biri.
VERDA ÇERİK: 19 Mayıs çok güzel bir bayram. 19 Mayıs’ta Kurtuluş Savaşı oldu. Bu bayramda herkes mutlu olmalı. Teşekkür ederim Mustafa Kemal Atatürk’ve silah arkadaşlarına 19 Mayıs günü herkese kutlu olsun.
GÜLCE ÖRSEL: Atatürk ve silah arkadaşları Türk milletine öncülük etmiş bir lider ve övünülecek değerlerimiz.Gençlerimiz yani abilerimizin dedelerimizin hayatlarını vatan uğruna kaybetmeleri ile bu toprakların bizlere armağan edilişi ve zafer sonrasında ilan edilen bayramlar.Bizler bugünün çocukları bizler yarının büyükleriyiz. Teşekkürler Atatürk ve silah arkadaşları emanetinize bizlerde sahip çıkacağız.
ŞEYMANUR TUNÇ: 19 Mayıs çok seviyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü anma ve gençlik spor Bayramı. Atatürk Samsun’a çıktı bu konuları derslerimizde de görüyoruz.Öğrenmekte Mutluluk ve sevinç bayramlarda mutluluk ve sevinç demek benim için.
EFE AVCI: Ben şöyle demek istiyorum;Yaşasın 19 Mayıs, geldi işte o bayram. Her bayram gibi bu bayramda Heyecanla beklediğim bir gün benim için. 19 Mayıs zafere giden yol.YAŞASIN 19 MAYIS.

EYLÜL KOSAOĞLU: Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Gitmesi ile savaş başladı. Atatürk ülkemiz için savaştı. Erzurum’da Sivas’ta toplantılar yaptı. Sonra ordu kurup savaşa katıldı. Savaştan sonra zaferler kazanıldı ve artık mutluyduk. Bugün 19 Mayıs her yıl bu bayram neşe ile kutlanır ve unutmayalım ki Zafer kolay kazanılmadı. 19 Mayısı çok severiz.
TUĞBA AYŞE BAŞDEMİR: Ben 19 Mayısı çok seviyorum. 19 Mayıs bizim kurtuluş savaşımızın tarihi. 19 Mayıs’ta Atatürk Samsun’a çıktı. 19 Mayıs sevinçtir.
BAHAR İREM KÜÇÜKGÜREŞKEN: Atatürk 19 Mayıs 1919’da İstanbul’dan ayrıldı. Samsun’a ayak bastı. Mustafa Kemal’in Samsun’a gelişiyle Kurtuluş Savaşı başlamış oldu. Atatürk Samsun’dan Erzurum’a Sivas’a gitti. Düşmanlar kaybedince topraklarımızdan gittiler. Atatürk 19 Mayıs’ı gençlere armağan etti.
EKİN BAYKURT: Atatürk bize bu güzel günü armağan etti. Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum.Vatan için yaptıkları hiç bir zaman unutulmaz. 19 Mayıs gününü gençlere armağan etti. Atatürk ve silah arkadaşları bir Güneş gibi Ülkemize doğmuşlar ve Kalbimizde yaşıyorlar.Vatan için canını verenleri unutmuyor ve unutmayacağız.
HAZIRLAYAN:SERMİN ESEN

 

 

19 MAYIS

 

Düşmanın gözünden cennet vatan,

Hasta bir fertti ferdası olmayan,

Vatanının yanındaydı hep millet,

On dokuz Mayıs’ta anladı bunu düşman.

 

Düşmanın orduları bölük bölük,

Türk’ün bozuk silahları ona dönük.

Kahraman Hasan Tahsin’in kurşunuyla,

Türk kalbinin meşalesi olmadı sönük.

 

Susurluk Çayı’nda mandalar bol,

Vatan için kimi verdi el kimi kol,

Verilmedi vatan asla  verilmeyecek;

Sen de mandaya ret çeken yiğit ol

 

Yiğit olmazsan sen eğer, Bu ülke ,

Olur yıpranmış bir boş teneke.

Acı günler yaşanabilir yine;

Bu ülkeyi çağdaş yapmak tek ilke.

 

                                                            Mehmet Bilal YOLDAŞ

 

 

TÜRK’ÜN KURTULUŞ YOLUNDA ATTIĞI İLK ADIMIN TARİHİ OLAN 19 MAYIS’TA GÖSTERDİĞİ BÜYÜK GAYRET VE BAŞARIDAN DOLAYI BAŞTA ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLMAK ÜZERE BÜTÜN ATALARIMIZA MİNNETARIZ.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.