Balıkesir Merhaba Gazetesi

BAİF umut oldu

BAİF umut oldu
29 Nisan 2015 - 0:04

Genel

Balıkesir İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’nın üçüncüsü törenle açıldı. Fuara ilgi yoğun oldu. Üniversite öğrencileri ve meslek liseleri öğrencileri, sektörlerin açtığı stantlarda formlar doldurarak iş piyasasına adım attı.

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Balıkesir İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Balıkesir İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’nın (BAİF) üçüncüsü Başta Vali Mustafa Yaman olmak üzere, diğer protokol üyeleri, meslek odaları başkanları, sektör temsilcilerinin katılımı ile açıldı. 58 firmanın katıldığı fuara ilgi yoğun oldu. Üniversite öğecileri ve meslek liseleri öğrencileri, stantlarda formlar doldurarak iş piyasasına adım attı.

Balıkesir İŞKUR, Balıkesir Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Balıkesir Üniversitesi Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Odası gibi oda ve kuruluşların da desteği ile Gala Yaşam Merkezi’nde dün açılan fuar bugün de açık kalacak.

Açılış töreni sonrasında protokol üyeleri ve öğrenciler stantları gezdi. Firmalar, istihdam alanları hakkında fuarı ziyaret edenlere bilgiler verdi.

 BALIKESİR LOKOMOTİF İL OLACAK

BAİF açılışında konuşan Vali Mustafa Yaman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet edip Uğur, İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, Balıkesir’de istihdamın artırılması için çalışıldığını vurguladı.

Vali Mustafa Yaman, konuşmasında fuarların önemine vurgu yaptı. BAİF’in de işverenlerle hazır iş gücünü buluşturmak, öğrencilere de piyasa hakkında bilgi sağlamak işlevini yerine getirdiğini belirtti. Balıkesir’in istihdam alanında lokomotif bir il olma yolunda ilerlediğini söyleyen Vali Yaman, Balıkesir’de üç tanesi proje aşamasında 7 tane OSB olduğunu belirterek hükümete teşekkür etti. Balıkesir’deki işsizlik oranına da değinen Vali Yaman, “Balıkesir’de İşsizlik Türkiye ortalamasının yarısı kadar; yani yüzde 5-5,5 civarında bu Balıkesir’in potansiyelini gösteriyor” dedi.

İSTİHDAMI ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur da konuşmasında, Balıkesir’de istihdamın artırılması amacıyla sanayi yatırımlarının devam ettiğini söyledi. Başkan Uğur, OSB’de 300 dönüm alanda keresteciler, marangozlar, mobilyacılar için oluşturulacak site için kooperatif kurulduğunu, Bandırma’da kimya ve metal sanayicilerinin yapacağı yatırımlar için bir OSB düşünüldüğünü, en az 200 bin insana iş sağlanacağını, yeni kurulan Bandırma 17 Eylül Üniversitesi’nin de nitelikli iş gücüne katkı sağlayacağını söyledi.

Başkan Uğur, Belediye olarak çay derecesi ve çamlık projelerinin devam ettiğini de belirtti.

Büyükşehir Belediye Bakanı Uğur, “Türkiye’nin nüfusu binde 12 artarken Balıkesir’in merkez nüfusu binde 21,5 arttığını belirterek, bunun da Balıkesir’de istihdam olanaklarının arttığının göstergesi olduğunu dile getirdi.

 BUGÜNKÜ PROGRAM ŞÖYLE:

BAİF’in bugünkü programında saat 11.00: Yrd.Doç.Dr. İbrahim Özmen’in yönetiminde; Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, Kastamonu Entegre Firması İnsan Kaynakları Müdürü Behiç Gülşen, Cargıll Firması İnsan Kaynakları Müdürü Serdar Özgenlik ve Yazar Erdal Demirkıran’ın konuşmacı olarak katılacağı panel yapılacak.

cemil yurtman

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.