GündemTürkiye Gündemi

Bakan Güler: Askerlikte Yeni Dönem Yaklaşımı

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türkiye'nin askerlik sistemi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bakan Güler: Askerlikte Yeni Dönem Yaklaşımı

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türkiye’nin askerlik sistemi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, İzmir Seferihisar’da düzenlenen EFES-2024 Tatbikatı’nda yaptığı açıklamalarda önemli konuları ele aldı. Güler, Türkiye’nin askerlik sistemiyle ilgili geleceğe dair planlarını açıklarken, “Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklarının vatan savunmasında görev alma zorunluluğu olduğu kanaatindeyim.

Bakan Guler Askerlikte Yeni Donem Yaklasimi 1

Yaklaşımımız yüzde 50 profesyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik şeklindedir” dedi. Güler, tatbikata 45 ülke ve 11 bin personelin katıldığını vurgulayarak, böylesi büyük çaplı tatbikatların bölgesel güvenliğe katkı sağladığını belirtti.

Bakan Guler Askerlikte Yeni Donem Yaklasimi 2

Türkiye-Yunanistan ilişkilerine de değinen Bakan Güler, olumlu bir dönemden geçildiğini ve çözüm odaklı diyalogun önemine vurgu yaptı. Güler, “Ülkemizin hak ve menfaatlerini korumak için ordumuzun etkinlik ve caydırıcılığını artırmak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Guler Askerlikte Yeni Donem Yaklasimi 3

Güvenlik konularında Irak’ın kuzeyindeki operasyonları da değerlendiren Güler, PKK’nın Suriye’deki faaliyetlerini kınayarak, “Millî güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Ayrıca, İsrail’in Gazze’de yürüttüğü operasyonları sert bir dille eleştirerek, dünya kamuoyunun bu duruma sessiz kalmaması gerektiğini belirtti.

Bakan Guler Askerlikte Yeni Donem Yaklasimi 4

Milli Savunma Bakanı ayrıca, Türkiye’nin yerli savunma sanayi projeleri hakkında da bilgi verdi. Altay tankı üretimi sürecinin ilerlediğini ve kendi motorlarını tamamlama aşamasında olduklarını dile getirirken, uçak gemisine sahip olma hedeflerini de paylaştı.

Biden’dan İsrail’e 3 Aşamalı Ateşkes Çağrısı

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu