EkonomiGündem

Bakan Şimşek’ten Asgari Kurumlar Vergisinde Yeni Adım!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi sisteminde adaleti sağlamak amacıyla önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada, çok uluslu şirketlerden başlayarak bütün firmaları kapsayacak şekilde asgari kurumlar vergisi uygulanacağını belirtti.

Bakan Şimşek’ten Asgari Kurumlar Vergisinde Yeni Adım!

Bakan Simsekten Asgari Kurumlar Vergisinde Yeni Adimu 1

“Asgari kurumlar vergisini getireceğiz”

Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada, “Çok uluslu şirketler için asgari kurumlar vergisini getireceğiz. Benzer bir çalışmayı diğer firmalar için de yapıyoruz. Sadece çok uluslu şirketler için değil. Bütün firmalar için asgari bir kurumlar vergisi hususunu çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bütün firmalar için”

Vergide adaleti sağlamaya yönelik ciddi çaba içerisinde olduklarının altını çizen Şimşek, “En düşük kurumlar vergisi, ne teşvik alırsanız alın, ne kadar istisna olursa olsun, yüzde 15’in altında olamıyor. Benzer bir çalışmayı diğer firmalar için de yapıyoruz. Sadece çok uluslu şirketler için değil. Bütün firmalar için asgari bir kurumlar vergisi hususunu çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Paketlerden biriside bu”

Bakan Şimşek, Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ni açıklarken bunun ilk paket olduğunu ve bunun gibi 4-5 paket daha geleceğini söylediklerini belirterek, “Birisi ‘vergide adalet ve etkinlik’ demiştik. Mesela o paketlerden birisinde bu asgari kurumlar vergisini çalışıyoruz.” dedi.

“Bu konuda adım atmaya devam edeceğiz”

Ayrıca, daha yeni faiz gelirleri ve finansal kazançlar üzerinden alınan vergiyi artırdıklarını hatırlatan Şimşek, “Önümüzdeki dönemde bu konuda adım atmaya devam edeceğiz. Ama bunu yaparken öngörülebilirlikten, kurala dayalı olmaktan, uluslararası normlara uyumdan uzaklaşmayacağız.” diye konuştu.

Haber: Bülten

Kamuda Tasarruf Memur Alımını Nasıl Etkileyecek?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu