GündemSiyasetTürkiye Gündemi

Bakan Tunç: “27 Mayıs 1960 Darbesi Bir İhanettir”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümünde yaptığı açıklamada, darbeleri "zulmün adresi" ve "insanlık suçu" olarak nitelendirdi

Bakan Tunç: “27 Mayıs 1960 Darbesi Bir İhanettir”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümünde yaptığı açıklamada, darbeleri “zulmün adresi” ve “insanlık suçu” olarak nitelendirdi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümünde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, darbelerin demokrasiyi sekteye uğratmak ve Türkiye’nin gelişimini durdurmak amacı taşıdığını belirtti. Tunç, 27 Mayıs darbesini “kara leke” olarak niteleyerek, “Zulmün adresi olan darbeler, insanlık suçudur. 27 Mayıs 1960 darbesi, vatanımıza ve milletimize yapılan bir ihanettir. Demokrasi tarihimizin kara lekesidir.” dedi.

Bakan Tunctan Dem Partiye Sert Cagri 1 1

Tunç, milli iradeye yapılan bu darbenin vesayetçi zihniyetin ülkeye karşı yaptığı en büyük kötülük olduğunu vurgulayarak, “Vesayetçi ve eski Türkiye özlemi çekenlere, kirli senaryoların ürünü karanlık oyunlara, milletimizin huzuruna kastedenlere ve kirli emellerine asla geçit vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bir daha yeni 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat ve 15 Temmuz’ların yaşanmasına izin verilmeyeceğini belirten Tunç, “Her zaman milli iradeye sahip çıkacak, istiklalimiz ve istikbalimiz için, daha büyük ve güçlü Türkiye için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Daima adaletten, haktan ve demokrasiden yana olacağız.” dedi.

Tunç, mesajında 27 Mayıs 1960 darbesinin 64’üncü yıl dönümünde tüm darbeleri ve darbe girişimlerini kınadığını ifade ederek, “Millet iradesi ile seçilmiş ancak vesayetçiler tarafından haksız ve hukuka aykırı bir şekilde idam edilen milletin adamı merhum Adnan Menderes ile arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı, tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyorum.” dedi.

Erdoğan’dan Azerbaycan’a Bağımsızlık Günü Tebriği

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu