EkonomiTürkiye Gündemi

Bakan Yumaklı: “Tohumda Yerli ve Milli Hamle”

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Yerli ve Milli Buğday Çeşitlerinin Hasadına Katıldı

Bakan Yumaklı: “Tohumda Yerli ve Milli Hamle”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından geliştirilen yerli ve milli buğday çeşitlerinin Gölbaşı’ndaki hasat ve tanıtım programına katıldı. Programda konuşan Bakan Yumaklı, Türkiye’deki tarımsal üretimde verimlilik, kalite, sürdürülebilirlik, kayıtlılık ve sektöre yatırım başlıklarıyla vizyon belirlediklerini ifade etti.

Bakan Yumaklı: &Quot;Tohumda Yerli Ve Milli Hamle&Quot;
Yerli Ve Milli Buğday

Bakan Yumaklı, AR-GE çalışmalarının verimliliğin en önemli unsurlarından olduğunu vurgulayarak, Türkiye’de kullanılan tohumların ıslahıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti. “Burada soğuğa ve kuraklığa dayanıklı iki tohumumuzun tanıtımı ve bir tanesinin hasadında bulunuyoruz. Enstitümüzün AR-GE çalışmalarının sonuçlarını alabilmesi için yaptığı hasattayız. Enstitümüz 150 tarla bitkisi çeşidi geliştirdi. Bunlardan 104’ü milli çeşit listesinde,” dedi.

Bakan Yumaklı, yerli ve milli tohum geliştirme konusunda ciddi aşamalar kaydedildiğine dikkat çekerek, “Türkiye’deki sertifikalı tohumun yarısı, enstitümüz ve TAGEM’in çalışmalarıyla çiftçimizin hizmetine sunulmuş oldu. Kamu, özel sektör ve üniversite işbirliğiyle tohum konusundaki AR-GE çalışmaları bütün hızıyla devam edecek,” ifadelerini kullandı.

Bakan Yumaklı: &Quot;Tohumda Yerli Ve Milli Hamle&Quot;
Tagem’In Geliştirdiği Buğday Çeşitleri Tanıtıldı

Türkiye’nin iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülkelerin başında geldiğini belirten Yumaklı, bu etkenlerin tarımsal üretimi etkilememesi adına çalışmalar yapıldığını dile getirdi. Hasadı yapılan “Selamibey” buğday tohumu çeşidinin kuru şartlarda dekar başına 450-500 kilogram, sulu şartlarda ise 650-725 kilogram verim verdiğini anlatan Yumaklı, “Islah çalışmaları çok uzun süren ve sabır isteyen bir çalışma. Selamibey çeşidinin bu hale gelebilmesi için 14 yıl geçmesi gerekti. Aytenabla ekmeklik buğday çeşidi için de 6 yıllık bir süre gerekliydi. Hasadı yapılan tohum çeşidimiz çiftçilerden tam not aldı,” dedi.

Bakan Yumaklı, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Bakan Yumaklı: &Quot;Tohumda Yerli Ve Milli Hamle&Quot;
Yerli Ve Milli Buğday Çeşitlerinin Hasadına Büyük İlgi

 

AA

Ege Bölgesi İhracatı: Balıkesir 1 Milyar Doları Aştı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu