Gündem

Bakanlıktan Uyarı: ‘Her zamankinden daha dikkatli olun’

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yapay zeka teknolojisinin kötü niyetli kişiler tarafından kullanılarak gerçek olmayan videoların yayımlanmasının önemli bir tehlike oluşturduğunu belirterek, vatandaşları uyardı.

Bakanlıktan Uyarı: ‘Her zamankinden daha dikkatli olun’

Bakanliktan Uyari Her Zamankinden Daha Dikkatli Olun 1
Bakanlıktan Uyarı: ‘Her Zamankinden Daha Dikkatli Olun’

Dolandırırken Tanınmış Kişileri Kullanıyorlar

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, sosyal medya mecralarında tanınmış kişilerin görüntü ve sesleri kullanılarak üretilen sahte videoların dolaşıma sokulduğu ve bu videolarda yapay zeka teknolojisiyle istenilen mesajların iletilmeye çalışıldığı vurgulandı. Özellikle yatırım tavsiyeleri şeklinde sunulan bu içeriklerin, halkı mağdur etme potansiyeline sahip olduğu ifade edildi.

“Her zamankinden daha dikkatli olmaya davet ediyoruz”

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Hızla yayılan bu dolandırıcılık videolarının sahte olduğunu anlamak oldukça zordur. Mağduriyet yaşanmaması için tüm vatandaşlarımızı her zamankinden daha dikkatli olmaya davet ediyoruz ve bu tür videolara inanarak yatırım yapmamaları konusunda uyarıyoruz. Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’in de yapay zeka tarafından konuşturularak vatandaşlarımıza yatırım tavsiyesi vermiş gibi gösterildiği videolar şikayetimizle sosyal medya mecralarından kaldırılmıştır. Ayrıca vatandaşlarımızın yatırım tercihlerine yönelik olarak Sayın Bakanımızın herhangi bir tavsiyesi olmayacağı da aşikardır.

Haber AA

Bursa’da Dolandırıcılık Yaptı Edremit’e Güneşlenmeye Geldi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu