Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balık Tezgahlarında Fırtına Esti

Balık Tezgahlarında Fırtına Esti
26 Ekim 2021 - 10:21

Balık Tezgahlarında Fırtına Esti

 

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde balık fiyatları yükselişe geçti.

 

Bir günlük yaşanan fırtına sebebiyle etiketler neredeyse ikiye katlandı. Hamsinin kilosu ise 40 liraya kadar yükseldi.

 

Havalar Esince Balıkçı Tekneleri Denize Açılamadı

Bandırma’da bir günlük yaşanan fırtına balık tezgahlarında da esti. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Balık Haline gelen balık miktarında azalma var. Bir gün önce 20 TL’ye kadar düşen hamsinin kilosu, fırtına nedeniyle 40 TL’ye çıktı. Balıkçı Barış Yıldız, Fırtınanın balık fiyatlarını yükselttiğini belirtti. Yıldız, “Geçen hafta havaların esmesiyle birlikte balıkçı teknelerimiz denize açılamamıştı. Bu da hem balık miktarını düşmesine, hem de balık fiyatlarının yükselmesine neden oluyor” dedi.

Yıldız, “bu sabah itibariyle hamsi 40 TL’den satılıyor.  Sadece hamside diğer balık türlerinde de fiyat artı. Sardalya kilosu 30 TL’den, istavritin ise 25 TL’den satılıyor. Balık halimizde lüferin tanesi 40 TL’ye satılırken, levrek 25 TL’den alıcı buluyor. Bugün itibariyle fırtına dindi, yarın halimize bol miktarda balık geleceğini tahmin ediyoruz. Balık bol gelince fiyatlar düşer” şeklinde konuştu.

Balık fiyatlarının yüksek olması sebebiyle balık haline vatandaşın ilgisinin az olduğu görülürken, ayrıca vatandaşlar da balık fiyatlarının yüksek olmasından yakınıyor.

Yerli torik 200 TL’den alıcı bekliyor

Balık hali tezgahlarında yerini alan ve bir gün önce 100 TL’ye satılan Marmara toriğinin tanesi bugün 200 TL’den satılırken, hamsi ise 40 TL’den satılıyor. Önümüzdeki günlerde balık miktarında artışa bağlı olarak fiyatların düşmesini beklediklerini belirten balıkçı Okan Balıbek ise, “Havalar düzeldi, ayrıca rüzgar etkisini yitirdi. Hamsi 40 TL, yerli palamut tanesi 50 TL ve bugün tezgahımızda yer alan 2 kiloluk yerli Marmara torik ise tanesi 200 TL arasında satılıyor. Havaların böyle güzel gitmesi durumunda balık miktarının daha da artmasını ve ayrıca balık fiyatlarının düşmesini bekliyoruz ” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.