Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 52

Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALIKESİR  12,8 Türkiye         7,7

BALIKESİR  12,8 Türkiye         7,7
11 Aralık 2014 - 0:02

Genel

Sağlık Bakanlığının sağlık istatistikleri yıllığı 2013 verisine göre  Türkiye’de nüfusun %7,7 si 65 yaş üstü iken, Balıkesir’de bu oran %12,8 dir. 1 162 761 olan Balıkesir nüfusunun 139 531  kişi  65 yaş üstü.

Sağlık Bakanlığının sağlık istatistikleri yıllığı 2013 verisine göre Türkiye’de nüfusun %24,6  14 yaş  altı iken, Balıkesir’de bu oran % 17,7 dir. 1 162 761 olan Balıkesir nüfusunun 205 808  kişi  14 yaş altıdır.

Balıkesir nüfusunun Türkiye nüfusuna göre oldukça yaşlı olması dikkat çekicidir. Balıkesir’deki nufusun yaşlı olmasının nedenleri oldukça fazladır.

Ulaşım sorununun olmaması,ikliminin güzel olması,

gıdada çeşitliliğin olması,

nüfusun tek merkezde değil dağınık olması,1111

tabiat güzellikleri,

kültürün korunmuş olması,

Ege ve Marmara’ya kıyılarının oluşu,

Temiz havası,

İnsanlarının sıcak kanlı ve misafir perver oluşu,

Ücret dağılımının dengeli oluşu,

Verimli arazileri,

Ormanları,

Akarsuları ile dünyada az bulunan bu ve benzeri güzelliklerin hepsini bir arada bulundurması sayesinde emekli olan kişilerin tercih ettikleri yaşam alanıdır Balıkesir. Türkiye’de yaşam süresi hızla yükselmektedir. Balıkesir de yaşlılarımızın tercih ettikleri il olmaya devam edecektir. Bu değerli bilge insanların sayısının artması hem ekonomik hem de sosyal açıdan bizler için büyük bir kazanç olacaktır. Sadece bu insanlara söz hakkı verilmesi, değişik platformlarda tecrübelerinin paylaşılmasının sağlanması onlara verdiğimiz değeri gösterecek ve belki de gençlerin göremediği ufukları görmelerini sağlayacaktır.

Diğer iller hızla büyüdü Balıkesir olduğu yerde saydı diye hep konuşuruz. Hatta ‘koca köy’ diye halk arasında konuşulur Balıkesir hakkında. Biz Balıkesir’liler olarak bu durumdan hiç gocunmadık. Ama artık elimizde mücevheratın farkına v11112arıp bu durumu lehimize çevirmeli ve dünyayı kıskandıracak bir İl olmalıyız. Bunun için hepimize çok fazla görev düşüyor. Teknolojiyi doğru kullanmayı, doğal kaynaklarımızı heba etmeden kullanmayı, dinimizi ve kültürümüzü korumayı, organik tarımı, çevreye zarar vermeyen sanayi bölgeleri kurmayı ancak büyüklerimizden yardım alarak yapabiliriz.

Tabiki bunları yaparken bize yol gösterecek olan yaşlılarımızın yaşam alanlarındaki huzuru ve refahı korunmalı ve gereken destek hem sağlık alanında hemde ekonomik alanda yapılmalı. Balıkesir’e belkide GERİATRİ HASTANESİ açılmalı. Bizleri bu güzel günlere getiren, yarınlara ulaşmamızda yol gösterecek olan büyüklerime en yürekten sevgi ve saygılarımla…

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.