Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir ADD “Herkesi Sorumluluğa Çağırıyoruz”

Balıkesir ADD “Herkesi Sorumluluğa Çağırıyoruz”
30 Temmuz 2021 - 15:05

Balıkesir ADD “Herkesi Sorumluluğa Çağırıyoruz”

Balıkesir ADD Şube Başkanı Turan Güneş güncel konular üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı. Güneş açıklamasında, “Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu düşüncelerimizi paylaşmak ihtiyacı duydık. Bazı sorunların çözümü için Atatürkçü, cumhuriyetçi ve parlamenter demokratik sisteme inanmış, yurtsever bütün kesimleri güç birliğine davet ediyoruz” dedi.

Çevreye ve Toprağa Sahip Çıkalım Çağrısı

“Siyasi, idari, iktisadi, sosyal ve sağlık alanlarındaki buhranlara doğal afetler de eklenince; katlanılması zor acılarla karşılaşmaktayız. Karadeniz’de yaşanan sel felaketi nedeniyle, yurttaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz. Yıllarca, yerel yönetimlerde de iktidar olanların, meydana gelen bu felakette büyük payları olduğu kesindir. Manavgat başta olmak üzere, yurdumuzun değişik bölgelerinde çıkan orman yangınlarının büyük ölçüde sabotaj sonucu oluştuğu anlaşılmaktadır. Bu vatana ihanettir. Vatana ihanet ise cezasız kalmamalıdır. Yurttaşlarımızı; çevremize, doğaya ve toprağımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

“Söz Konusu Vatansa Gerisi Teferruat”

“Saymakla bitirilemeyecek sorunların ağırlığı altında hep birlikte ezilmekteyiz. Yurtseverler olarak elbette ki “söz konusu vatan ise gerisi teferruattır.” anlayışıyla hareket edeceğimizden asla şüphe duyulmamalıdır. Ancak; her zaman söylediğimiz gibi yaşadığımız bütün sorunların temelinde; Atatürk Cumhuriyetine, Cumhuriyetin vazgeçilmez niteliklerine ve bilhassa da laiklik ilkesine vurulan ağır ve yıkıcı darbeler bulunmaktadır. Siyasi iktidarın, Atatürk’ün Devrim ve İlkeleri’ne bakışını her bir yurttaşımız, artık çok iyi anlamıştır. “Taliban Örgütü ile “ideolojik ve inanç birlikteliği” nin en yetkili ağızlarca bahsedilmesi gelinen noktanın göstergesidir. “

“Zulme Sessiz Kalınmayacak”

“Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “hayatta en hakiki mürşit ilimdir” ve ayrıca “çağdaş uygarlık düzeyinin de üzerine çıkılması” hedefleri, siyasi iktidarca tarihin tozlu rafına kaldırılmıştır. İşte, asıl mesele de budur. Sorunun özü, kaynağı ve çıkış noktası bu zihniyettir. Her uygulamada, atılan her adımda Atatürk’ten ve Milli Kahramanlarımızdan nefretle söz edenler; ülkemize ve Milletimize telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedirler. Atatürkçüler, gerçek yurtseverlerdir. İnsan haklarına ve özgürlüklere bağlıdırlar. Dünyanın hiçbir bölgesinde insan haklarına ve özgürlüklere aykırı, zulme uzanan olayların yaşanmasını onaylamazlar. Bunu, insanlığın ortak geleceği için, ortak bir kaygı olarak benimserler. Atatürk Türkiyesi, zulme uğrayan insanlara her koşulda sahip çıkmış ve ayrıca bunun en güzel örneklerini vermiştir.”

“Düzensiz Göçmenlerin Akını”

“Açıkça söylüyoruz ki düzensiz göçmen akını; ülkemizin ve Milletimizin geleceği için tehdittir. Bu tehdit, son günlerde hızlanan Afgan göçüyle tırmanışa geçmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Afganistan’a komşu olmadığına göre bu hızlı göçmen trafiği neden ve nasıl yaşanmaktadır? Manzara; Türkiye Cumhuriyeti, demokrasimiz ve demokrasimizin varlık nedeni olan Atatürk Devrimi kazanımları açısından kaygı vericidir. İç karartıcıdır. Gelenlerin radikal terör örgütü elemanları olması ihtimalini bile düşünmek istemesek de “Talibanla inanç ve ayrıca bakış açısı farklılığımız bulunmamaktadır.” açıklamasının yapılmış olması kaygılarımızı haklı olarak arttırmaktadır.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.