Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesinden Bir İlk Daha

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesinden Bir İlk Daha
07 Eylül 2021 - 9:31

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesinden Bir İlk Daha

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinde, Balıkesir’de senelerdir yapılmayan gırtlak kanseri ameliyatı başarıyla yaptılar. H.B. isimli hasta ayrıca sağlıklı şekilde taburcu ettiler.

Erken müdahale ile iyileşme oranı yüksek olan gırtlak kanserlerinin ameliyatı artık Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’nde yapılıyor. Dr. Seda Arslan ve Dr. Tuğba Tulacı Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Kliniği anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Haşmet Yazıcı ve ayrıca Doktor Öğretim üyesi Dr. Hasan Çanakçı’nın katılımı ile birlikte baş boyun kanserlerinin ameliyatı Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesinde yaptılar. Operasyon hakkında bilgi veren Dr. Seda Arslan, yönetim, doktor, hemşire, yardımcı tüm personelin özverili, donanımlı ve ayrıca olağanüstü gayretleri sayesinde hastanın sağlığına kavuştuğunu ifade ettiler.

Uzun süredir ses kısıklığı şikâyeti olan 82 yaşındaki H.B’nin yapılan muayenesine ses telinde kitle olduğu izlediler. Ayrıntılı yapılan radyolojik tetkiklerinde gırtlak girişi bölgesinde ve ses telleri altı bölgesine uzanımı olduğu görüldüler. Bu tür kitlelere müdahale edilmemesi halinde nefes borusunun tıkanmasına bağlı ani ölümler, ciddi kanamalar ve ayrıca yutkunma güçlüğü izlenmektedir. Hastadan biyopsi alındı. Biyopsi ve tetkik sonuçları ile ileri evre gırtlak kanseri tanısı alan hastanın gırtlağın tamamı ve ayrıca  kanser yayılımı izlenen tüm dokular alındılar. hastanın nefes alması için nefes borusu boyun cildine ağızlaştırıldı (trakeostomi). Ameliyat sonrası yoğun bakımda takip edilen hastanın stabilizasyonu sağlanınca KBB servisinde takibine devam ettiler. Ayrıca 15 gün sonra ailesine gerekli eğitimler ayrıca verilerek taburcu ettiler.

Erken teşhis, doğru ameliyat ve ameliyat sonrası tedavi ve takip süreci ile yüz güldüren sonuçlar elde edildiğini ifade eden Dr. Seda Arslan ,Şehir Hastanesi – Üniversite işbirliği ile Balıkesir halkına aynı sağlık tesisi içerisinde tanı, ameliyat ve ayrıca tedavi sürecini oluşturabilmenin büyük mutluluk olduğunu ifade etti.

Başhekim Yüksel: “Hastanemiz fark oluşturmaya devam edecektir”

Hastane başhekimi Doç. Dr. Volkan Yüksel ise, ayrıca operasyonda emeği geçen doktor ve personele teşekkür ederek, “Hastanemizde baş -boyun kanserlerinin yapılmasından dolayı mutluluk duyuyorum. Balıkesirlinin sağlık problemini Balıkesir’de çözmek gayretindeyiz. Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi sağlık hizmeti alanında ilin lider sağlık kuruluşu olmaya ve ayrıca özellikli hizmetlerin sunumu açısından fark oluşturmaya devam edecektir” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.