Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Baro Başkanı Kayabay “En Açık Nişane 19 Mayıs”

Balıkesir Baro Başkanı Kayabay “En Açık Nişane 19 Mayıs”
18 Mayıs 2022 - 17:04

Balıkesir Baro Başkanı Kayabay “En Açık Nişane 19 Mayıs”

 

Balıkesir Baro Başkanı Erol Kayabay “ Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe ve spora verdiği önemin en açık nişanesi olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’mızın 103. yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz.” dedi.

 

Samsunda Yakılan Ateş

Kayabay açıklamasında şunları söyledi: “Hiç kuşkusuz 19 Mayıs 1919, yeryüzünde başarıya ulaşmış ender bağımsızlık mücadelelerinden birinin milat tarihi olması yanında, içine düştüğü esaret fikrini külliyen reddeden bir ulusun bağımsızlığa olan aşkını da tüm dünyaya öğreten bir simgedir.”Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” şiarıyla Ulu Önder’in Samsun’dan yaktığı meşale, Anadolu’nun her köşesinde büyük bir coşkuyla kurtuluş ateşine dönüşmüş ve zaferle taçlanarak ulusal egemenliğe dayanan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır.”

“Güçlü Devletin Temel Dayanağı”

“Biliyoruz ki, bağımsızlık ateşinin 103. yılında eşsiz Anadolu topraklarına ulu bir çınar gibi kök salan Türkiye Cumhuriyeti, ancak ve ancak güçlü bir adalet anlayışı ile var olmaya devam edecektir. Bunun en önemli yolu ise bağımsız ve tarafsız yargının tesisi ile onu ayakta tutan avukatların mesleki itibar ve teminatlarının sağlanmasından geçmektedir. Üstüne basarak vurgulamak isteriz ki; güçlü avukat, güçlü bir adalet sisteminin; güçlü adalet sistemi ise güçlü bir devletin temel dayanağıdır.”

“Türkiye Cumhuriyeti Medeniyetin Beşiği”

“Öte yandan, Türk gençliğine duyduğu güveni her fırsatta dile getiren Ulu Önder, kurduğu cumhuriyeti de Türk gençliğine emanet etmiştir. Gençlik, bir milletin geleceğidir. Bugün bizlere düşen görev; üniversitelerin sayısal artışıyla nitelikten uzak afaki başarılardan bahsetmek yerine, aklın ve bilimin hakim olduğu, dünya üzerinde söz sahibi üniversitelerimizde Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, özgür düşünceli, cumhuriyeti ve demokrasiyi koruyan gençler yetiştirmektir. Gençlerimizin ülke dışında sağladıkları eşsiz başarılarla övünmek, aslında beyin göçünün varlığını gözler önüne seren acı bir gerçektir. Ancak beyin göçü sorununa sırt çevirmek, sorunu görmezden gelmek ise daha da vahimdir.  Bu anlamda gençliği Türkiye Cumhuriyeti’nin nitelikli bilim yuvalarında istihdam ederek aziz vatanımızı medeniyetin beşiği haline getirmek yegane düstur olmalıdır. “

Akli ve ahlaki değerler

“Bununla birlikte, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” sözüyle spora verdiği önemi ortaya koyarken, sporcu kişiliğin akıl ve ahlakla harmanlanması gerektiğini de özellikle belirtmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu günden bu yana işte bu akli ve ahlaki değerler üzerinde kendi tarihini yazmaya devam ederken, bundan sonra da Atatürk’ün ilke ve inkılâplarıyla yolunu aydınlatmaya devam edecektir.”

Milli Mücadelenin Kahramanları

“Bu duygu ve düşüncelerle, tüm yurttaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlar; Türk gençliğine cumhuriyeti emanet, 19 Mayıs’ı da bayram olarak hediye eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli mücadelemizin tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnetle yad ederiz.” Fatma Kara

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.