Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir BARO’su 5 Nisan’ı Mücadele Veren Kadınlara Adadı

“Virüs BARO Kongrelerini İptal Ettirdi, Lebalep Kongreleri Ettiremedi”

05 Nisan 2021 - 14:43

Balıkesir BARO’su 5 Nisan’ı Mücadele Veren Kadınlara Adadı

Balıkesir Barosu, 5 Nisan Avukatlar günü dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi.  Kayabay “5 Nisan gününü, kadına şiddetle mücadeleye ve İstanbul Sözleşmesinin devamı için mücadele verenlere adadık” dedi.

Kayabay yaptığı açıklamada pandemi sürecinde yaşanan mesleğin zorluklarına değindi yapılan ve yapılamayan kongrelerle ilgili çarpıcı ifadeler kullandı. “Virüs Baro Kongresini İptal Ettirdi Ancak Lebalep Kongreleri Ettiremedi”dedi.

“Mesleğin İtibarı Evriliyor”

Balıkesir BARO Başkanı Erol Kayabay  toplantı salonunda düzenlenen basın açıklamasında , “İçinde bulunduğumuz süreç, Avukatları adalet sisteminin dışında  bırakmaya çalışmaktadır. Yargı memurları karşısındaki itibarını görmezden gelmekte ve neredeyse mesleğin itibarını hiçe saymaya evrilmiştir” dedi.5 Nisan Avukatlar gününde karamsar bir tabloda ancak umudumuzu karartmadan geçiriyoruz. Hukuka en çok ihtiyaç duyulan günlerde, OHAL süreci ile devre dışı bırakılan yasama faaliyeti rejimin değişmesi ile iyiden iyiye rafa kaldırılmıştır. Nihayetinde bu gidişat , yürütmenin yasama ve yargıya tahakküm ettiği bir sistemi sokmuştur.

“Demokratik Düzenin Ayarları İle Oynanmıştır”

Avukatlık mesleğine yönelik yapılan değişikliklere de değinen Kayabay,“Ülke’de bir gecede alınan kararlarla, taraf olunan sözleşmeler  fesh edilebiliyor. Bürokrasinin her kademesindeki aktörleri görevden alıp yeni görevlendirmeler tayin eden bir haldeyiz. Yasama erki, yakın bir geçmişte tarihi bir karara imza atarak avukatlara rağmen, avukatlık yasasında bir dizi değişikliklere gitmiştir. Çoklu Baro’nun önünü açıp, demokratik düzenin ayarları ile oynamıştır. Hiç kuşkusuz bu süreç, Başkent’in girişinde ve TBMM önünde Polis barikatları önünde bekletilen BARO Başkanlarını hatırlatacak onurlu bir süreç olmuştur”dedi.

“Arabuluculuk Kanıtsanmış Görünse de Mesleğin Faaliyet Alanını Daraltıyor”

Mesleğin pekçok zorluk altında sürdürüldüğünün altını çizen Kayabay, Avukatlar mali yönden diğer meslek grupları ile kıyaslandığında en yüksek KDV oranlarının, vergi dilimlerinin değişmez mükellefleridir. CMK yıllık tarifelerindeki cüz-i değişikliler hiçbiryere merhem olacak türden değildir. Arabuluculuk ve uzlaştırmacılık gibi oluşturulan müesseseler, her ne kadar zaman içerisinde kanıtsanmış görünse de ne yazık ki mesleğimizin faaliyet alanını daraltmanın ötesine geçememiştir. Pandemi sürecinde avukatlık bürolarını kapatmak zorunda kalan avukatların mali sıkıntılarının görmezden gelindiği, Baroların yapmak istediği yardımların yasal engellere takılmaktadır ”dedi.

“Can ve Mal Güvenliği Teminatımız Yok”

BARO Başkanı Erol Kayabay, mesleğin mali sorunlarının yanında Avukatların can ve mal güvenliğininde tehdit altında olduğunu söyledi. Kayabay, Tüm mali sorunları bir yana bırakırsak buzdağının yüzünde acı tablo görülmektedir. İstanbul Beşiktaş’ta Kolluk tarafından darp edilen meslektaşımız Sertuğ Sürenoğlu’nun ihlal edilen hakları hala iade edilmemiştir. Can ve ayrıca mal güvenliği doğrudan tehdit altında olan meslektaşlarımızın meslek ve yaşam teminatı sağlanmamıştır. Ayrıca bu konu hiçbir reform paketinde yer bulamamıştır.

“Virüs Baro Kongresini İptal Ettirdi Ancak Lebalep Kongreleri Ettiremedi”

BARO Başkanı Erol Kayabay  BARO Genel Kurullarının ertelenmesine de anlam veremediklerini söyledi. Virüs BARO kongrelerini iptal ettirdi ama lebalep kongreleri iptal ettiremedi” dedi. Kayabay yaptığı açıklamada “2020 Ekim ayında yapılması gereken BARO kongreleri vardır. Virüs BARO kongrelerini iptal ettirebilirken, lebalep kongreleri iptal ettirememiştir. Bu konuda önerimiz var. Baroların avukatların yaptığı faaliyetlerin kamu faaliyeti olduğu, seçimlerinde avukatlıktan doğan bir avukatlık hizmeti olduğunu kabul etmek gerekir. Bu durumda Cumartesi Pazar yasaklamalarının olduğu herhangi bir dönemde avukatlar kimlik kartları ile sorguya, mahkemeye gidebildiklerine ve ayrıca sokağa çıkabildiklerine göre seçimlerede gelip genel kurullarını yapabilirler” şeklinde konuştu. Semra Aman Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.