Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Barosu “Kamu Avukatları Özlük Hakları Düzenleme Bekliyor”

16 Ocak 2023 - 15:54

Balıkesir Barosu “Kamu Avukatları Özlük Hakları Düzenleme Bekliyor”

 

Balıkesir Baro Başkanı Av. Nadir Karakaşlı beraberinde Kamu Avukatları komisyonu ile birlikte bir basın açıklaması yaptı. Açıklama Adliye binası önünde gerçekleşti.

 

Kamu Avukatlarının özlük halklarına ilişkin yapılan açıklama Kamu Avukatları Komisyon Başkanı Av. Aylin Candar okudu. Komisyondan sorumlu Av. Gamze Yelbey Aça ve diğer avukatlarında katılım sağladığı açıklamada yargının koruyucu unsurlarına değindiler. Özlük hakları gündeme geldi.

Balıkesir Barosu Kamu Avukatları Komisyon Başkanı Aylin Candar ,Bağımsız yargının savunma mesleğini temsil eden kamu avukatlarının, yargının kurucu unsurları arasında yer aldığını söyledi. Candar “Avukatlarımız kamu zararı ile karşı karşıya gelinmesinin önlenmesinde önemli bir görev almaktalar” dedi.

 

“Kamu Avukatları İçin Koruyucu Düzenleme ”

Candar tarafından okunan basın açıklamasında şunları söyledi.  Kamu Avukatları Komisyonu yıllardır özlük haklarının düzenlenmesini bekleyen kamu avukatlarının sorunlarına artık bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti. Yapılan açıklamada, “Dünyanın her ülkesinde kamu adına çalışan, kamu hizmetlerinin mevzuat içerisinde işlemesini gözeten avukatlarla ilgili özel düzenlemeler vardır. Ancak ülkemizde kamu avukatları ile ilgili koruyucu düzenlemeler maalesef yer almamaktadır ”

 

Kamu Avukatları Çalışma Esasları 

Açıklamada ayrıca “Kamu Avukatları için yapılan basın açıklamasında Komisyon üyeleri de, “Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 2019 yılında Yargı reformu Strateji Belgesinde ve 2021 yılında İnsan Hakları Eylem Planında “Kamu avukatlarının mali ve özlük haklarının iyileştirileceği, çalışma koşullarının düzeltileceği ve statülerinin yeniden düzenleneceği” hususunda kamuoyunda açıklama yapmıştır. Ayrıca Adalet Bakanlığının 2021 İnsan Hakları Eylem Planı Uygulama Takvimi 2.6.i maddesinde “Kamu avukatlarının çalışma esaslarına ve özlük haklarına yönelik iyileştirme yapılacaktır” denilerek iki yıllık bir süre belirlenmiştir ancak hala bir düzenleme gerçekleşmemiştir”

Haber: Muhammed Can Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.