Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Barosu: “Kanunun Kazanımlarından Vazgeçemeyiz”

Balıkesir Barosu: “Kanunun Kazanımlarından Vazgeçemeyiz”
16 Şubat 2021 - 16:33

Balıkesir Barosu: “Kanunun Kazanımlarından Vazgeçemeyiz”

Balıkesir Barosu Başkanlığı Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu ve TÜBAKKOM ortak bir basın açıklaması yaptı.

Balıkesir Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Başkanlığı Komisyonu Türk Medeni Kanununun kabulünün 95. yıldönümünde Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM)’nun Türk Medeni Kanunu’na yönelik “Kanunda elde edilen kazanımlardan vazgeçilmemelidir ” temalı açıklamasına destek verdiklerini belirtti.

Türk Medeni Kanunun özellikle Kadın Haklarının güvencesi olduğunun altı çizilen açıklamada, “Kadınlarımız; evlenme, boşanma, mal varlığı edinme, miras gibi özel yaşamlarına ilişkin haklar bakımından erkeklerle eşit konuma getirilmiştir. Erkeğin çok eşliliği ve tek taraflı boşanmaya ilişkin düzenlemeler kaldırılarak, evlilikte resmi nikâh zorunluluğu, tek eşle evlilik esası getirilmiştir. Kadınlara boşanma hakkı, velayet hakkı ve malları üzerinde tasarruf hakkı, mahkemede tanıklık yapma, eşit miras hakkı tanınarak; kadın-erkek eşit hale getirilmiştir. Türk kadınının iktisadi, siyasi ve sosyal yaşama katılımının önündeki engeller kaldırılarak, medeni, siyasi ve kültürel haklar yönünden eşitlik sağlanarak çağdaş bir toplumda kadının hak ve özgürlüklerine kavuşmasının önü açılmıştır” denildi.

 “Kadın-Erkek Eşitliği Mücadelemizi Sürdüreceğiz”

“TÜBAKKOM olarak; kadının özgür ve eşit birey olmasını destekleyen her türlü yasal düzenlemenin yanında olduğumuzu belirtiyor, Türk Medeni Kanununun kabulünden bugüne kadar elde edilmiş kadın hakları kazanımlarına karşı yapılacak her türlü söylem, eylem ve yasal değişikliklere karşı; Cumhuriyetimizin kurucu felsefesine bağlı kalarak, kadın-erkek eşitliğini demokrasinin gereği olarak görerek mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade ediyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü Türk Medeni Kanununun kabulünün 95. yıldönümünde minnet ve saygıyla anıyoruz.          ”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.