Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 214 Araçla Karla Mücadele Ediyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 214 Araçla Karla Mücadele Ediyor
12 Mart 2022 - 11:31

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 214 Araçla Karla Mücadele Ediyor

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi kar yağışının görüldüğü 16 ilçede 555 personel ve 214 araçla karla mücadele ediyor.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Afet Koordinasyon Merkezi (BAKOM) Balıkesir Valiliği, karayolları ve ilçe belediyeleri birlikte koordineli olarak karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından besleme noktalarıyla yerleşim alanlarının dışında kalan bölgelere sokak hayvanları için mama bırakıldı.

Şehir içinde ana arterlerde kar yağışı dolayısı ile herhangi bir sorun yaşanmazken, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz yaptığı açıklamada, valilik ve belediye olarak yolların daima açık kalması konusunda teyakkuz halinde olduklarını söyledi.

Yirmi ilçenin altısı hariç hepsinde kar olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:

“Dün gece bir Sındırgı’daydık. Sındırgı ilçemizde hiç kar yokken Bigadiç’e geldiğimizde mahsur kaldık biz de bir tır kaymasından dolayı. Eve oldukça geç ulaşabildik. Ama ekiplerimiz, jandarma emniyet güçlerimiz, karayollarımız valiliğimiz, BAKOM dediğimiz Balıkesir acil afet koordinasyon merkezindeki tüm arkadaşlarımız yolda kalanlara yiyecek dağıtmadan araçları çekmesine veya misafir etmeye kadar tüm hazırlıklarımızı yaptık.”

Kırsal mahallelerdeki yolları hemen açtıklarını belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz bundan önceki yaza çok endişeli girmiştik barajlarımız yüzde 50-60 civarında doluluğu vardı. Yazın da buna uygun tedbirler alıp kimse susuz kalmaması, herhangi bir kuraklık yaşanmaması için bayağı tedbir almıştık. Bu mart ayının 10’unda yağan kar bizi oldukça mutlu etti. Cemre düştükten sonra karın yağması ayrı bir inşallah barajlarımız, topraklarımız suyla buluştu. Alarmların renkleri değişebilir. Biz zaten şehrimiz için hep alarmdayız. Yani vali beyle, emniyet güçlerimizle, karayollarımızla hep iletişim halindeyiz. Şu anda ne problem çıkarsa müdahale edilecek.”

İstanbul gibi nüfusu çok yoğun olmayan ama İstanbul’un üç katı büyüklükte bir şehir olduklarını anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Yani orada belki bir olumsuzluktan binlerce, yüz binlerce etkileniyor. Ama biz aynı çabayı on beş kişi için, yolda kalan üç kamyon üç araç için sarf etmeye hazır bir şekilde bekliyoruz. O nedenden dolayı şartlarımız biraz farklı. Yüzde 48’i orman olan bir şehirden bahsediyoruz. Dağ yolları 5 bin kilometre kırsal mahallesi ve üç ana büyük şehrin ana arterinden bahsediyoruz. Şu anda başımıza gelmiş hiçbir kaza yok. Allah’ın izniyle bu zorlu süreci vatandaşımızın bilinçli davranışlarıyla kolay atlatacağız.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.