Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Büyükşehir Oldu Mu?

Balıkesir Büyükşehir Oldu Mu?
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
15 Ekim 2021 - 8:19

Balıkesir Büyükşehir Oldu Mu?

Şimdi diyeceksiniz ki bu da soru mu? Balıkesir büyükşehir olalı 7 sene oldu. İşte ben de tam onu söylemeye çalışıyorum. Balıkesir 2014 yılında kağıt üstünde büyükşehir oldu, fiiliyatta oldu mu? Maalesef bu soruya olumlu yanıt veremeyeceğim.

Bütün köylerdeki hazır su şebekelerine su saatleri takıldı. Köylere ait tüm taşınmazlar büyükşehirin mülkiyetine geçti. Hatta Ayşebacı, Üçpınar, Köteyli gibi birçok köyün mera alanları ihalelerde kapış kapış gitti. Bunlar büyükşehir olmanın emareleri ise eğer, kırsaldaki vatandaşlarımız bu işten zararlı çıktı. Birçok köydeki muhtarlıklara ait kahvehane, bakkal, köyodası bile elden gitti.

Peki şehir merkezinde neler oldu? Orada büyükşehir ile ilgili ne gibi değişmeler oldu? Vatandaş bu işten ne kazandı? Arsa, bina ve kira fiyatlarının fahiş artışları dışında, trafik, kentsel dönüşüm, kültürel faaliyetlerle ilgili veya Balıkesir’li hemşehrilerimizin yaşam konforunda değişim, dönüşüm oldu mu? Yoksa hayat onlar için daha da mı zorlaştı?

Ülkelerin en önemli problemi gelişmişliğin ülke geneline dengeli yayılmamasıdır. Bu da ülkelerde göçü doğurur, bunun sonucunda bazı bölgeler boşalır, bazı bölgelere ise nüfus yığılması olur. Bu durum, her iki bölge için de sorundur.

Balıkesir şehir merkezi de bu durumu yaşıyor. Balıkesir’in bir nehirle ikiye bölünmüş olması, gelişmişliğin şehirde dengeli dağılmamasının etkisini daha fazla hissettiriyor. Şehirdeki yaşamı daha da zorlaştırıyor. Mesela Toki’de veya Karesi’nin herhangi bir yerinde yani derenin kuzeyinde yaşıyorsanız hasta falan olmayın. Hele öyle acil müdahale gerektirecek kalp krizi vs geçirmeyin!!

Karesi bölgesinde küçük sanayi, müftülük, otogar, il tarım, emniyet ve içi boşaltılmış devlet hastanesi dışında hiçbir hizmet kalmadı. En son tapu müdürlüklerini taşıdık, rahatladık çok şükür!!

Belediyeler, valilik, ilçe müftülükleri, çarşı, bankalar, kuyumcular, organize sanayi, şehir hastanesi, üniversite kampüsü, adliye, diş hastanesi, sağlık müdürlüğü, tüm milli eğitim müdürlükleri, vergi dairesi, öğretmenevleri hepsi karşıda. İlk aklıma gelenleri sayıverdim. Orantısız bir hizmet dağılışı!!

***

Bu durum başta trafik olmak üzere birçok sorunu ortaya çıkarmaktadır. Karesi’den karşıya iki temel (Bağlar Sokağı Yonca Mevkii ve Otel Basri) iki de tali (Küçük Sanayi içi ve Kuva-i Milliye-Adnan Menderes) geçiş imkanı var. Ancak hizmet bir tarafa yığıldığı için, hergün onbinlerce kişi Karesi bölgesinden karşıya gidip-gelmek zorunda. Bu durum hem trafiği olumsuz yönde etkilemekte, hem de milli ekonomiye zarar vermekte.

Halbuki hizmetleri şehrin iki tarafına dengeli dağıtsak, insanlar ikamet ettikleri bölgede tüm ihtiyaçlarını giderebilse daha iyi olmaz mı? Mesela Karesi İlçesi’ne ait belediyeden tutun, kaymakamlık, Milli Eğitim, müftülük gibi tüm kamu kurumları kendi sahasına çekilse. Karesi’de Milli Muvvetler, Anafartalar gibi prestij caddesi, çarşı kurulsa, bankalar buralara şubeler açsa iyi olmaz mı? Yani artık gerçek manada büyükşehir gibi iki merkezli büyükşehir olsak. Karesi’nin 185 bin, yani Türkiye’deki birçok ilden fazla nüfusu var. Hem trafik rahatlar, hem de çarşıdaki işyeri kira bedelleri düşer, esnaf rahatlar..

Aslında söylenecek çok şey var da. Şimdilik bu kadar yeterli…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.