Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir- Çanakkale Arasında Kurulu Pazarköy RES Üretime Başladı

Balıkesir- Çanakkale Arasında Kurulu Pazarköy RES Üretime Başladı
04 Aralık 2020 - 15:25

Balıkesir- Çanakkale Arasında Kurulu Pazarköy RES Üretime Başladı

Fina Enerji Genel Müdürü Koray Kıymaz “Güney Marmara yenilenebilir enerji açısından zengin bir bölge. Pazarköy RES, Balıkesir ve Çanakkale’ye güç katacak” dedi.

4 YENİ RES ÜRETİME BAŞLADI

FİBA Grubu, yenilenebilir enerji sektöründeki yatırımlarına 4 yeni rüzgar enerjisi santrali (RES) ekledi. Van, Balıkesir, Yalova ve İstanbul Çatalca’da kurulan yeni RES’ler üretime başladı. Yeni yatırımla birlikte FİBA Grubu’nun rüzgar enerjisindeki toplam kapasitesi 550 MW’a yükselecek. Toplam 55 türbinden oluşan 4 yeni rüzgar enerjisi santrali 2021’de tam kapasite çalışmaya geçtiğinde 200 MW güce ulaşacak.

“PAZARKÖY RES, BALIKESİR VE ÇANAKKALE’YE GÜÇ KATACAK”

Balıkesir – Çanakkale arasında kurulan Pazarköy RES’in, iki ilin de enerji altyapısına katkı sağlayan yatırımlar olarak devreye alındığını belirten Fina Enerji Genel Müdürü Koray Kıymaz, “Ekim ayında ilk türbinini devreye aldığımız Pazarköy RES, toplamda 12 türbinden oluşacak ve yaz mevsiminde tamamlandığında 45,6 MW kurulu güce ulaşacak. Güney Marmara yenilenebilir enerji açısından zengin bir bölge. Pazarköy RES, Balıkesir ve Çanakkale’ye güç katacak” dedi.

563 BİN HEKTAR ORMANA EŞDEĞER KARBON AZALTIMI

Aynı anda devreye alınan dört projenin, karbon azaltımına da büyük katkı sağlayacağını belirten Özyeğin şunları söyledi:

“Grubumuzun bugüne kadar toplam 350 MW kurulu güce sahip 10 rüzgar enerji santrali ve 30 MW kurulu güce sahip 5 güneş enerji santrali bulunuyordu. Toplam gücü 200 MW’ın üzerindeki yeni 4 rüzgar enerjisi santralimizle birlikte kurulu gücümüzü rüzgar enerjisinde 550 MW’a, yenilenebilir enerjide 580 MW’a çıkarmış olacağız. Bugüne kadar 154 türbin ile her yıl 685 bin ton karbon azaltımı yaptık. Yeni rüzgar enerjisi santrallerimiz tam kapasite çalıştığında karbon azaltımımız yıllık toplam 1 milyon 65 bin tona yükselecek. Bu da 563 bin hektar orman arazisinin karbon azaltım performansına denk gelecek.” FİBA Grubu’nun projeleri tam kapasite çalıştığında Van’daki Bağlama RES 53,2 MW, Balıkesir’deki Pazarköy RES ise 45,6 MW, Yalova RES 53,2 MW, İstanbul’daki Tayakadın RES 51 MW kurulu güce sahip olacak.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.