Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir değişiyor

Balıkesir değişiyor
17 Kasım 2014 - 0:13

Genel

HAREKETLE BİRLİKTE BEREKET

BALIKESİR Sanayi Odası Meclis Başkanı Hakan Özdamar, BSO’nın değişim ve gelişim sürecinden Balıkesir’deki birliktelik ruhunun canlandırılmasına, Olması ve olmaması gerekenlere, işsizlik ve işçi açığına ve pek çok konuya dair MERHABA’ya konuştu.

Özdamar ‘‘Dinamikler değişti internet, robot teknoloji iş hayatına girdi. Bilgi ve teknoloji hızında çok gezen değil, internette çok gezen bilir oldu. Oyunun kuralı değişiyor. Zor bir kuşağız.’’ dedi.

Türkiye’de işsizlik yok. İş beğenmeyen bir toplum var; diyen Özdamar, Ara eleman sıkıntısının çözümü için Organizeye Meslek Yüksek Okulu kurulduğunu ve alınan belgelerin önemli olduğunu söyledi.

Yaylada AVM’nin üst katları otel olarak düzenleniyor. Yeni değişimlerle daha da hareketlenecek AVM’nin yakın zamanda fark yaratacağı belirtiliyor.

BİRLİKTE HAREKET

Balıkesir Sanayi Odası Meclis Başkanı Hakan Özdamar, Herkes bireysel anlayışta ‘benim olsun küçük olsun.’ diyor. Burada toplumları yaratan çekirdekten yetiştiren annelere büyük iş düşüyor bu birliktelik hareketini canlandırmamız gerekiyor.’ dedi. Balıkesir’de birlikte hareket etme anlayışı hareket kazanmalı diyen Özdamar konuşmasına şöyle devam etti:

Çok önceleri bu varmış aslında. Bunu tekrar yaşatmak lazım. Bu konuda da çocukluğa inmek gerekir. Kayseri’de mantı meşhurdur apartman sakinleri toplanır mantı yapar. Çocukta yardımlaşma ve imece kültürünü görüyor yardımlaşma kültürünü de iş hayatına da yansıtıyor. Biz bu kültürü kaybetmişiz. Herkes bireysel anlayışta ‘benim olsun küçük olsun.’ diyor. Burada toplumları yaratan çekirdekten yetiştiren annelere büyük iş düşüyor bu birliktelik hareketini canlandırmamız gerekiyor. Kapital sahipleri geçmişte küçük şirketleri ele geçirmişler. Bu kültürden dolayı Balıkesir bu özelliğini de kaybetmiş. Korku oluşmuş yine aynı durum olursa diye. Babalarda temkinli davranıyor böyle olursa şöyle olursa diye.’

İŞSİZLİK DEĞİL İŞ BEĞENMEMEZLİK VAR

BSO Meclis Başkanı Özdamar, bölgedeki teknik eleman sıkıntısının giderilmesi yönünde meslek edindirme kurslarının önemli olduğunu söyledi. İşverenlerin eleman açığı doğrultusunda da açılan kurslar var. ‘dedi. Özdamar, ‘Başbakanımız nitelikli eleman için sertifika hususunu dile getiriyor. Mezuniyet durumu ne olursa olsun Üniversite mezunuda olsanız, ortaokul mezunu da olsanız yapacağınız iş konusunda ehil olduğunuzu gösteren bir mesleki belgenizin olması şart. İş adamları teknik eleman sıkıntısı yaşıyor. Meslek eleman kursları açılıyor. Biz Balıkesir’de bu kursları Sanayi Odası, Ticaret Odası ve İŞKUR olarak ortaklaşa açtırıyoruz.’ dedi. Konuya dair Özdamar, ‘Mevcut başbakanımızın açıkladığı torba yasada da sertifika mevzusu var. Ciddi önem veriliyor bu konuya ve kurs sonrasında da kursiyer bir belge sahibi olmuş oluyor. Bunun dışında işi olmayan ve bir işe bağlı olmayıp ta iş arayanlardan ‘ne iş olsa yaparım’ anlayışı artık bitiyor. Elinde bir işle ilgili sertifika istenecek. Lisanssız işçi çalışamayacak.

Gençlerimizi iyi yönlendirmemiz gerekir. Ben şahsi olarak şunu diyebilirim ki 2 yıldır şoför bulamıyorum. Gelen iş beğenmiyor. Ara eleman sıkıntısı var. Türkiye’de işsizlik yok. İş beğenmeyen bir toplum var.’ şeklinde konuştu. Özdamar ayrıca Nitelikli eleman açığı var ve bunu doldurabilen bir kalifiye eleman yok diyerek ‘ İşverenlerin ana sıkıntısı iş istemek için gelenlerin yukarılardan talepte bulunmaları. Adım adım çıkma gerekliliğinin bilinmemesi.

Hemen yüksek ücretle işe başlayayım diyen bir anlayış var. İşin mutfağından başlamak gerekir. Emeklemeden yürünmez. Herkes doktor, mühendis olmaya çalışıyor diğer mesleklerde bir eziklik varmış algısı oluşmuş. Helal ve dürüst yoldan çalışıyorum deyip bu anlayışla ister çöpçü, ister hamal olsun çalışmak gerekiyor. Çünkü bizim hamala da, çöpçüye de ihtiyacımız var. Herkes doktor olursa diğer meslekleri kim yapacak. Eskiden sanayide esnafın yanına çocuğunu veren yapının bozulması bu işi teknik eleman sıkıntısına kadar getirdi diye düşünüyorum.’ dedi.

TECRÜBE MEZUNİYETE BAKMAZ

Organizeye Meslek Yüksek Okulu kuruldu. Bölgemizde işverenlerden aldığımız tüm doneleri buraya aktarıyoruz. Örneğin veteriner teknikerine ihtiyaç var. Tarım ve Hayvancılık konusunda Türkiye’nin önde gelen illerinden biri olarak bu istekleri dile getirdiğimizde öğretim görevlileri de şaşırıyor. Üniversite mezunu olan arkadaşlarımız, ‘ Ben Üniversite mezunuyum. Çıkar çıkmaz müdür olurum mantığı ile işe başlıyorlar. Bende Üniversite bitirdim fakat piyasada çalıştıkça edinilen tecrübe mezuniyete bakmıyor.

Her şeyi bildiğinizi zannediyorsunuz. Matematik olarak her şeyi biliyor ama tecrübe olarak deneyimsiz oluyorsunuz yanlış yaparak bazı şeyler öğrenme şansını yakalıyorsunuz. Kayıp ve kazançlarla önce iş tecrübesi yakalanmış olacak.’ Meslekler arasındaki hiyerarşik durumun ortadan kaldırılması gerekiyor. Doktorluk mesleği ne kadar önemliyse bir kaynakçılık işi de önemli. Çünkü ihtiyaç var. Çiftlikte çalışıyorum pis kokuyor diyenlerde işinizin pis olması da önemli değil gider duşunuzu alırsınız pislikte gider. Kokuda gider.

BİR SORU BİR CEVAP

1.Balıkesir’de olması gerekenler ve bu bağlamda Ailenizle bir hafta sonu yapabildiğiniz, yapabileceğiniz gittiğiniz etkinlikler neler?

***Bir balo salonumuz bir kent tiyatromuz yok. Belediyelerden bunu istiyoruz. Balıkesir’de gösteri merkezi, tiyatro olsun çok isterim. Fırsat buldukça İstanbul’a tiyatroya gidiyorum. Bursa’da her hafta sonu bir konser vardır. Büyükşehir Belediyesi sağlıyor bunları ve ücretsizdir.

2.Balıkesirspor’un şehre katkısı hakkındaki düşünceniz?

***Balıkesirspor’un yükselişi güzel ama sona kalması da üzücü. Balıkesirspor, Balıkesir’in adının duyurulması için avantaj üst takıma geçmesi fakat devamını getirmekte çok önemli.

3.Atatürk Parkından Çamlığa gidecek teleferiğe bindik. Çamlığa indik. Nasıl bir çamlık olmalı?

***Çamlığın düzenlenmesi hususunda; Çocuklu ailelerle çocuksuz ailelerin istekleri farklıdır. Yemekleri, atmosferi güzel olan bir mekân ister elbette ki insan.

3.Şehrin neye ihtiyaç var? Şehrin gelecek zaman içindeki girdileri neler olur

***Öncelik birliktelik ruhunda olmalı. Yolların yapılıyor olması büyük avantajlar. Misafirlerinizi barındıracağınız otellerin olması. Yaşamsal hizmetleri verebilecek çalışmalar önemli. Yol, ulaşım, barınma üçü önemli. Sürece ihtiyaç var. Yatırımlar geliyor istihdam artacak. Oteller, hastane ve Organize’de açılacak yeni işyerleri demek şehre girdi sağlayacak atılımlar.

ÖZEL HABER:KAMİL AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.