Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALIKESİR DENİZ OLDU

BALIKESİR DENİZ OLDU
14 Eylül 2015 - 0:19

Genel

Hakkâri Dağlıca da kurulan hain pusu sonucu şehit olan Bakım Astsubay Çavuşu Şehit Deniz Göçkün toprağa verildi.

Yüz binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde Balıkesir, Göçkün ailesinin acısını paylaştı. Cenaze töreninde gözyaşları sel oldu. Şehidin acılı ailesi’ nin metanetini koruduğu cenaze töreninde Balıkesir tek yürek oldu. Tören’ e Vali Mustafa Yaman, Balıkesir Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek, CHP Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın ve Namık Havutça, Balıkesir MHP Milletvekiller Recep Çetin ve İsmail Ok ve Ak Partili Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ,Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Eray katıldı.

Öğlen namazından önce şehir merkezindeki bütün sokaklar vatandaşlar tarafından doldurulurken, tören için güvenlik güçleri yolun ortasında bir koridor oluşturdu. On binlerce kişinin katıldığı törende adım atılacak yer kalmadı. Şehit Deniz Göçkün için Zağnos Paşa Camisinde yapılan törende 20’ ye yakın diyanet görevlisi şehit için Kuranı Kerim tilaveti ve mevlidi şerif okudu.

Cenaze töreninde Şehit Deniz Göçkün’ ü arkadaşları yalnız bırakmadı. Mahalleden ve çeşitli yerlerden gelen arkadaşları Şehit Deniz Göçkün’ ün sevdiği iddia edilen mavi renk elbise giyerek törene katıldılar. Şehit’ in Babası Ferhat Göçkün’ de oğlunun fotoğraflarda üzerinde bulunan gömleğin aynısını giyerek törene katıldı. Şehit Deniz Göçkün’ün arkadaşları zaman zaman acılı ailenin yanına giderek onlara destek olmaya çalıştılar.

Türkiye Törendeydi

Cenaze merasimine 7’ den 70’ e herkes katıldı. Törene kimi vatandaşlar tekerlekli sandalye ile cenaze merasimine katılırken, kimi vatandaşlar ise sadece şehidin cenazesi için şehir dışından Balıkesir’ e geldiklerini ifade ettiler. Cenaze merasimi bazı televizyon kanallarınca canlı olarak verildi.

Terör Lanetlendi

Şehidin cenaze namazının ardından Balıkesir İl Müftü Yardımcısı Necati Kara yaptığı dua da PKK terör örgütünü lanetledi. Tüm sokakların dolduğu şehir merkezinde ise yapılan duaya vatandaşlar yüksek sesle “âmin” dedi.

Tek yürek oldu

Cenaze namazının ardından tekbirlerle kaldırılan Şehidin naaş’ ı Zağnos Paşa Camisinden Milli Kuvvetler Caddesine kadar top arabasıyla arabaya götürüldü. Cenazenin Zağnos Paşa Camisinden kaldırılmasının ardından insan seline dönen sokaklardan vatandaşlar şehidin naaşıyla beraber yürüdü. Milli Kuvvetler Caddesinde güvenlik güçlerinin açtığı koridorun ortasından naaşla beraber yürüyen on binler gözyaşlarına hakim olamadılar. ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ diyerek slogan attılar.

Yalnız Bırakmadılar

Birlik ve bütünlüğün hissedildiği cenaze merasiminde Balıkesirliler şehitlerine sahip çıkarak toprağa gömülene kadar hep yanında durdular. Tren Gar’ının önündeki kavşağa kadar top arabasında gelen naaş, kavşağa geldikten sonra cenaze arabasına alındı. Daha sonra Asri Mezarlığına gelen cenaze’ yle birlikte on binler hep birlikte yaya olarak mezarlığa kadar yürüdüler. Büyük Kalabalıklar halinde mezarlığa gelen vatandaşlar yollara sığmadığı için ara sokaklardan ve hastanenin bahçesinden geçerek mezarlığa ulaştılar. Mezarlıkta yapılan törende şehidin mezara defnedilmesinden önce Kuranı Kerim okundu ve askerler tarafından 3 adet saygı atışı yapıldı.

Dualar ‘Deniz’ için

Hep birlikte tekbirler ve sloganlar getirerek yürüyen vatandaşlar terörün son bulması için dualar ettiler. Tekbir sesleri ile son yolculuğuna uğurlanan Şehit Deniz Göçkün için vatandaşlar mezarlığın yanında Kuranı Kerim okuyarak dualar etti.

Askerler ve emniyet güçlerinin de zaman zaman gözyaşına hakim olamadığı törende şehit Deniz Göçkün toprağa verilirken askerler ve polislerde kabrine toprak attı. Şehit Deniz Göçkün’ ün mezarının başından defin işlemleri tamamlanana kadar başından ayrılmayan ailesi de Şehit Deniz Göçkün’ ün mezarına toprak attı. Defin işlemleri tamamlandıktan sonra mezardan ayrılan ailesinin ardından vatandaşlar Şehid’ in mezarına su döktüler toprak attılar. Törenin ardından vatandaşlar uzun süre mezarın başında dua ettiler. KAMİL AKYÜREK

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.