Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Eğitim İş Sendikası’ndan 10 Kasım Mesajı

Balıkesir Eğitim İş Sendikası’ndan 10 Kasım Mesajı
09 Kasım 2020 - 18:47

Balıkesir Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde bir açıklamada bulundu.

 

“Hiçbir ölümlü bu kadar ölümsüz değil”

 

Balıkesir Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 82. yıl dönümü sebebi ile bir açıklamada bulundu. Balıkesir Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası adına Şube Sekreteri Serap Müjdeci Gökgün’ün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Bugün 82 yıldır dinmeyen bir özlemin yıldönümüdür. Dünya tarihinin tartışmasız en büyük lider olan Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yumduğu o an, tüm ulusun kalbinde hiç geçmeyen bir sızı olmuştur. Hiç bir ölüm bu kadar yeni, hiçbir ölümlü de bu kadar ölümsüz değildir.

 

“Bu millete ömrünü verdi”

 

Emperyalistlere, işgalcilere karşı verdiği bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle tüm mazlum uluslara ilham olan Mustafa Kemal Atatürk, “en büyük mirasım” dediği Cumhuriyet’i de gelişmiş tüm ülkelerin parmak ısıracağı şekilde muntazam şekillendirmiştir. Bu toprağın üstünde tebaadan millet olmaya, tek yürek atan bir ulus olmaya giden yolları ömrünü vererek örmüştür.
Pusula Lider
Tüm dünyanın kabul ettiği üzere; Atatürk, düşünceleri, başarıları, eserleri, ilke ve devrimleriyle yaşadığı çağı aşan ve ufku, her dönemde pusula olan büyük bir liderdir. Engin ileri görüşlülüğü, barış yanlısı tutumu, dünya gerçeklerini kavrayışı, insani değerlere verdiği önem, düşüncelerindeki evrensel boyut, Atatürk’ü dünyanın en büyük liderlerinden biri yapmıştır.

 

“Halkın egemenliğini önemseyen tek lider”

 

Dünya üzerinde tek bir sıfatla tanımlanamayan, halkı tümüyle kendisini desteklemesine rağmen bir diktatörlük değil demokratik bir ülke yaratan, halkın egemenliğini bu denli önemseyen tek lider Atatürk’tür. Başöğretmen sıfatına sahip tek lider olması da onu yegane kılan bir başka özelliğidir.

 

“Çağın ilerisinde bir yaşam aşıladı ”

 

Her türlü bilim dalı ile ilgilenen Atatürk, halkın okuyup yazamadığı sadece üst azınlık grubun anlayabildiği Osmanlıca yerine, halkın gerçek dili olan Türkçeyi alfabesiyle beraber hayata geçirmiş, bir ulusa kılık kıyafetten davranışa kadar çağın ilerisinde olan bir yaşam biçimini aşılamıştır.

 

“Onu anlamak sadece özel günlerde anmak değildir”

 

Şüphesiz, Atatürk’ü sevmek, anlamak, onu sadece özel günlerde anmak demek değildir. O’nu anmak ve anlamak, onun izinden gitmekten ayrı tutulmamalıdır. “Kahvehanelerde değil laboratuvarlarda sabahlayacak kadar” çalışkan olmak, O’nun “ilelebet payidar” kalacağını söylediği Cumhuriyet’e ve değerlerine sonuna kadar sahip çıkmak demektir.

 

“Onu anlamak tüm değerlerini nesiller boyu aktarmaktır ”

 

O, bu Cumhuriyet’i “kimsesizlerin kimsesi” olsun diye kurmuşken, bu ulusun çaresiz ve yalnız kalan her ferdini dert edinmek demektir. O’nu anlamak, okumak; yılmadan, öğrenmenin sonu olmadığının farkında olarak bilgi peşinde koşmak demektir. Ve elbette tüm bu değerleri, nesiller boyu aktarmak, diri tutmaktır onu anlamak.

 

“Eğitim neferleri olarak söz veriyoruz ”

 

Atatürk’ün dediği gibi içeride ve dışarıdaki tüm kötü niyetli çabalara rağmen, O’nun mirası olan Cumhuriyet, ilelebet payidar kalacaktır! Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim neferleri olarak, bu uğurda verdiğimiz mücadeleden asla ödün vermeyeceğimize söz veriyor, Atamızın aziz hatırası önünde saygı ve özlemle eğiliyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.