Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Balıkesir eğitimde şanslı’

‘Balıkesir eğitimde şanslı’
18 Mayıs 2015 - 0:08

Genel

Mili Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, TV 100’de yaptığı açıklamalarda Balıkesir’in eğitim yatırımları, öğretmen sayısı ve hayırseverlerin eğitime desteği bakımından çok şanslı olduğunu söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, TV100 kanalı ‘Yeni Türkiye’ programının canlı yayın konuğu oldu.

Balıkesir’de görev yapan tüm öğretmenlerle gurur duyduğunu belirterek Balıkesir’in değişen ve gelişen eğitim durumu, Fatih projesi, hayırseverler ile devlet tarafından yapılan ve yapımı devam eden eğitim yatırımları hakkında açıklamalarda bulundu.

Balıkesir’in çok geniş bir coğrafyaya sahip olduğunu dikkat çeken Cengiz, 20 ilçede anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve meslek liselerinde okuyan toplam 185 bin öğrenci ile 3 bin 670 öğretmen bulunduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, 5-18 yaş grubu öğrenciye hizmet etmekle yükümlü olduklarını, bu yaş grubundaki çocuklara en iyi eğitim hizmetini verme için çalıştıklarını dile getirdi.

Balıkesir eğitim alanında ve öğretmen sirkülasyonu ve sayısı açısından çok şanslı olduklarını

Doğu Bölgesi ve İç Anadolu’daki iller gibi öğretmen ihtiyacımız yok. 100 tane öğretmen fazlamız var.

 

“ÖĞRETMENLERİMİZLE GURUR DUYUYORUM”

Öğretmenlerle gurur duyduğunu vurgulayan Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, “Ben öğretmenimle gurur duyuyorum. Onlar nitelikli personeller, çalışkan insanlar. Biz, Balıkesir’deki bu öğretmenlerimizle onlarca yüzlerce proje yapıyoruz. Bunların çoğu basında yer almasa da gerçekten Ayvalık’tan Bandırma’ya, Marmara Adası’ndan Sındırgı’ya, Dursunbey’den Balya’ya bütün öğretmenlerim çok büyük bir gayretle çalışıyorlar. Ben hepsiyle gurur duyuyorum. Aday öğretmenimizde 65 yaşına gelmiş öğretmenimde de motivasyon görüyorum. İnşallah çok güzel işler yapacağız. Balıkesir’i de 2 yıldır söylediğim akademik başarı anlamında ilk 10’da olmasını sağlamak uzun vadede ilk 3’te yer alabilmek. Bu noktadaki vizyon cümlemizden kesinlikle vazgeçmeyeceğiz” dedi.

 

“BÜYÜK MESAFE ALDIK”

Özellikle 2015 yılı itibariyle eğitim alanında çok büyük mesafeler alındığını vurgulayan Cengiz, “Sadece 2014-2015 yılı yatırımlarımın tutarı 237 milyon. 2002 yılı itibaren günümüze kadar 6 bin derslikten 9 bin dersliğe yükselmişiz. Yüzde 50’lik bir artış var. Bu sene de çok daha fazla yatırımlara başlayacağız. Bunlar 15 trilyonlarla ifade edeceğimiz rakamlar.

Balıkesir hayırsever yatırımları açısından çok şanslı bir il. Ben Hayırsever vatandaşlarımızla gurur duyuyorum. Milli Eğitim camiası adına onlara teşekkür ediyorum. Hayırseverlerimiz okullarına gittiklerinde, çocuklarımızla bir araya geldiklerinde gözleri ışıl ışıl oluyor, çok mutlu olduklarını gözlemliyorum” dedi. Geçtiğimiz günlerde imzalanan protokolle, Altıeylül Mehmetçik Ortaokulu’nu hayırsever Nazmi Yarış tarafından modern bir projeyle yeniden yapılacağını belirten Cengiz, “32 derslikli, konferans salonuyla, spor salonuyla son derece modern bir okul olacak. Bunlar fedakarlık gerektiren işler. Yarış ailesine de özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

Cengiz, yeni okulların Selçuklu, Osmanlı mimarisiyle son derece ‘modern’ mimari ile yapıldığını, anaokullarının da tek katlı ve sevimli yapılar olmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

 

“ATIL KÖY OKULU KALMASIN”

Fatih Projesi’nin bütün illerde devam ettiğini, Balıkesir’de Anadolu liseleri ve Meslek liselerine 8 bin 600 tablet dağıtıldığını, 3 bin 500 etkileşimli tahtanın kurulumu yapıldığını,

Proje ortağı İvrindi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Proje iştirakçisi İvrindi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na (GMKA) sunulan ‘Atıl Köy Okulu Kalmasın 7’den 70’e Eğitim Canlansın( projesiyle bakım ve onarımı tamamlanan okulun açılışını Mallıca Mahallesi hayrı ile gerçekleştirildiğini, projenin devam edeceğini bildirdi..

Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yapılan etkinlikler, kutlamalar hakkında da bilgiler veren Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, “Bütün çabamız Balıkesir’de eğitimin çıtasını yükseltmek.. Balıkesir’de çok güzel işler yapacağız.” Diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.