Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir gerildi

Balıkesir gerildi
15 Aralık 2014 - 0:16

Genel

Milli Kuvvetler caddesi girişinde bulunan “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazısının indirilmesi şehirde gerginliğe yol açtı.

ESKİ BAŞKAN DA KATILDI

Aralarında MHP’li yöneticilerin, Ülkü Ocakları üyesi gençlerin ve Belediye Eski Başkanı İsmail Ok’un da bulunduğu kalabalık, uygulamaya sert tepki gösterdi. MHP il Başkanı Argun Atıcı, “Cumhuriyet’e ve Atatürk’e ait bütün değerleri yok ediyorlar” dedi. Eski Başkan Ok, “Kaçak sarayın yalnız adamı” diyerek tepkisini dile getirdi.

Milli Kuvvetler caddesinin girişindeki “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazan tabelanın indirilmesine MHP’liler, sert tepki gösterdi. “Işıklarının sürekli arızalandığı” gerekçesi ile kaldırılmasının ardından MHP il ve ilçe yöneticileri, gençlik ve kadın kolları üyeleri, Ülkü Ocakları üyeleri, önceki gün; daha önce tabelanın asılı olduğu yerde ellerinde Türk Bayrakları ile toplandılar; “Ne Mutlu Türküm Diyene!” sloganları ile AKP’li Büyükşehir Belediyesi’ni, hükümetin uygulamalarını protesto ettiler. MHP İl Başkanı Argun Atıcı, “Kuvayi Milliye’nin Başkenti Balıkesir’de yaşanan bu olay bizi ve Balıkesir halkını kahretmiştir” dedi

 AKP DEĞERLERİ YOK EDİYOR

AKP hükümetinin iktidara gelmesiyle birlikte ‘çözüm süreci’ adı altında Türkiye’nin bölünme aşamasına geldiğini, Türkiye’nin Milli değerlerine saldırıldığını belirten Atıcı, “Türk Milletine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Atatürk’e ait tüm değerlerimiz alaşağı ediliyor. T.C.’ler siliniyor, şehirlerde Bayraklarımız indiriliyor, Türkçe isimler değiştiriliyor, şehirlerde eşkıyalar yol kesip kimlik denetimleri yapıyor” diye konuştu. Atıcı, “İktidara geldiğimizde daha görkemli bir şekilde tabelayı yerine asacağız” dedi.

 BÜYÜKŞEHİR’E YÜRÜDÜLER

Büyük boyutlu bir Türk Bayrağı ile protestoya katılan Ülkü Ocakları üyesi gençler, çok sert sloganlarla olayı protesto etti. Gençler, “Kana kan intikam”, Ne Mutlu Türküm Diyene”, “Bozkurtlar Ulusun Allah Türkü Korusun” sloganlarını haykırdı. Bildirinin okunmasının ardından MHP’li grup, Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasına kadar yürüdüler. Bir süre burada da sloganlar atıldıktan sonra eylem sona erdi.

300 Uygur Türk’ü için kampanya

Ülkü Ocakları Derneği, Çin tarafından idam edilmek istenen Doğu Türkistanlı 300 Uygur Türk’ünün Türkiye’ye getirilmesi için imza kampanyası başlattı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesinde (Doğu Türkistan) yaşayan ve Çin zulmünden kaçarak Tayland’a sığınan yaklaşık 300 Uygur Türk’ünün hayatta kalabilmesi, Çin’e iade edilmemeleri için Ülkü Ocakları tarafından kampanya açıldı.

300 Uygur Türkü’nün Türkiye’ye getirilmesi için Balıkesir Ülkü Ocakları da, imza kampanyası başlattı. Mekik sokak girişindeki TÜİK önünde stant açan Ülkü Ocakları, imza topluyor. İlk imzalar ise dün “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazısının kaldırılmasını protesto gösterisine katılan

MHP’li grup tarafından atıldı. MHP İl Başkanı Argun Atıcı ve partililer, kampanyaya ilk imzaları verdiler. Balıkesir Ülkü Ocakları Basın Sorumlusu Fatih Ötüken, yaptığı açıklamasında, “Zulme uğrayan Müslüman ve Türk olduğunda tüm dünya dilsiz olsa da, sözde insan hakları havarileri kınamaktan aciz kalsa da, Uygur Türkleri haklı davalarında asla yalnız değillerdir” dedi.

Aceleyle yeni bir tabela

Milli Kuvvetler caddesi girişindeki “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazılı tabelayı indirmesinin ardından büyük tepki alan Büyükşehir Belediyesi, Yeni Çarşı girişine “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazan yeni bir tabela astı.

HABER CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.